Żabka wprowadza recyklomaty. Można płacić punktami za zakupy

Sieć sklepów Żabka wprowadziła automaty do recyklingu, które nagradzają klientów za zwrócone, plastikowe butelki  oraz puszki. Za jedno zwrócone opakowanie otrzymuje się 10 „żappsów”, które mogą posłużyć do płatności w sklepie.

Firmy Żabka Polska i Żywiec Zdrój rozpoczęły testy EKOmatów, czyli urządzeń przyjmujących plastikowe i metalowe opakowania. Pierwsze automaty stanęły przy sklepach Żabka w Poznaniu przy ul. Matyi i w Warszawie na Białołęce. Zebrany przez EKOmaty surowiec zostanie ponownie przetworzony na butelki.

Podobne urządzenia mają się pojawić w całej Polsce, do końca pierwszego kwartału 2021 r. ma ich być w sumie 15.

Klienci, którzy wrzucą do automatu opakowanie nadające się do recyklingu, otrzymają punkty, które mogą posłużyć do płatności w sklepie.

– Opakowania po napojach, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu wysokiej jakości produktów i ich bezpieczeństwa, nie powinny nigdy trafiać do środowiska naturalnego. Dlatego w tym roku zbierzemy i przetworzymy taką samą ilość plastiku, jaką wprowadzamy na rynek. Jest to cenny surowiec, który w Żywiec Zdrój wykorzystujemy do produkcji kolejnych opakowań, domykając ich obieg. Takie rozwiązania, jak powstałe we współpracy z siecią Żabka EKOmaty, pozwalają na efektywniejszy recykling butelek PET, jak również na budowanie dobrych, prośrodowiskowych nawyków – powiedział Frédéric Guichard, prezes Żywiec Zdrój.

Komentarz