Dzięki trwającej 127 tygodni akcji sprzątania, żółwie wróciły na plażę w Bombaju, po 20 latach

Grupa wolontariuszy działających na rzecz środowiska udowodniła, że nie ma rzeczy niemożliwych. Działacze podjęli się żmudnego i pracochłonnego zadania czyszczenia plaży Versova w Bombaju. Była to jedna z największych tego typu akcji na świecie. Po trwających 127 tygodni wysiłkach zespół spotkał się z prawdziwą niespodzianką. W światowy dzień wody, podczas sprzątania plaży wolontariusze zauważyli świeżo wyklute żółwie. Aktywiści uważali do tej pory, że nieskazitelna niegdyś plaża Bombaju straciła te zwierzęta na zawsze.

O odkryciu poinformowano od razu odpowiednie urzędy, które potwierdziły, że są to młode osobniki żółwi z gatunku Olive Ridley. Odkrycie to ma ogromne znaczenie, gdyż żółwie Olive Ridley powróciły na plażę Versova po 20 latach! Powodem powrotu tych zwierząt jest znaczna poprawa warunków środowiskowych, dzięki akcji zapoczątkowanej przez prawnika Afroza Shaha, który stał się samozwańczym aktywistą. Dzięki pomocy wolontariuszy i pracy trwającej przez 127 tygodni, plaża odzyskała swoje flagowe zwierzęta.

Po spotkaniu ponad 80 świeżo wyklutych żółwi, podekscytowany Shah przekazał tę „fantastyczną” wiadomość za pośrednictwem Twittera. „Tydzień 127. Fantastyczna wiadomość dla Bombaju. Po 20 latach wróciły do nas żółwie Olive Ridley. To historyczny moment, w którym zbudowały gniazdo i wykluły się na naszej plaży. Ułatwiamy im podróż do oceanu. Akcja oczyszczania pomogła wielu morskim gatunkom… ” – czytamy we wpisie.

– 20 lat temu, żółwie z gatunku Olive Ridley występowały na wszystkich plażach w Bombaju, gdzie gniazdowały, wykluwały się, a następnie wracały jako dorosłe osobniki, by powielać ten cykl. Przez ostatnie 20 lat nie zaobserwowano tych żółwi, wydawało się, że straciliśmy je na zawsze. Teraz, dzięki kampanii na rzecz uwolnienia oceanu od śmieci, żółwie samie wracają. Razem z ochotnikami usunęliśmy 13 milionów kg plastiku. Jest to dla mnie i mojej drużyny osobista podróż, aby połączyć się z oceanem. Ta podróż będzie trwała, dopóki do naszej okolicy nie powrócą gatunki, których kiedyś było tu pełno – powiedział Shah.

Żółwie morskie Olive Ridley występują głównie w ciepłych i tropikalnych wodach, takich jak Pacyfik, Ocean Indyjski i Atlantyk. Są to najmniejsze i najbardziej liczne żółwie morskie. Podczas gniazdowania, tysiące samic spotyka się na tej samej plaży, na której się wykluły, aby po latach złożyć tam jaja.

Dzięki akcji zapoczątkowanej przez Afroza, któremu pomagało ponad 100 wolontariuszy, żółwie Olive Ridley wykluły się na plaży Versova po 20 latach przerwy.

– Im czystsze nasze plaże, tym więcej życia będzie się rozwijać! – podsumował Erik Solheim szef Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska.

Komentarz