Orionidy 2021. Kiedy zobaczymy noc spadających gwiazd w październiku?

Tegoroczny październik szykuje wiele atrakcji dla osób lubiących spoglądać w rozgwieżdżone niebo. Jeszcze niedawno można było obserwować rój Drakonidów, a już wkrótce będzie można zaobserwować Orionidy – jeden z najbardziej spektakularnych deszczy meteorów.

Jesień w tym roku jest jednym z najlepszych okresów do obserwacji nocnego nieba. Dzień jest już krótszy, a pogoda wyjątkowo łaskawa. W takich warunkach nie będzie większego problemu w dostrzeżeniu roju Orionidów.

Orionidy to rój meteorów związanych z kometą Halleya. Co roku pojawia się on na naszym niebie między 2 października a 7 listopada, jednak maksimum przypada na różne dni. Zatem kiedy dokładnie będziemy mieli okazję zobaczyć noc spadających gwiazd?

Rój Orionidów 2021

Maksimum deszczu meteorów w 2021 roku przypada na noc ze środy 20 października na czwartek 21 października. Wówczas będą one najlepiej widoczne. Dostrzeżemy je gołym okiem i nie będzie potrzebny nam do tego żaden specjalistyczny sprzęt.

Widoczność Orionidów będzie w tym roku zależna od jeszcze jednego czynniku. 20 października przypada Pełnia Księżyca Myśliwych, która może nieco zaburzyć obserwację nocnego nieba.

Noc spadających gwiazd. Jak się przygotować?

Sztuczne światło nie sprzyja obserwacji Orionidów, dlatego warto wybrać się nocą poza miasto. Wówczas deszcz meteorów będzie dużo lepiej widoczny.

W tym roku możemy się spodziewać nawet do 30 spadających gwiazd na godzinę. W niektórych latach deszcz Orionidów spadał z częstotliwością nawet 70 gwiazd na godzinę. Jest to niezwykle widowiskowe zjawisko i na pewno zainteresuje miłośników obserwacji nocnego nieba.

Komentarz