W Rybniku powstał dom dla samotnych rodziców z dziećmi i kobiet w ciąży

W Rybniku zakończono budowę Domu dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży. Budynek placówki to wyremontowana i zmodernizowana kamienica przy rondzie Kamyczek.

W dwupiętrowym budynku zamontowano windę i dobudowano klatkę schodową. W maju wprowadzą się do niego pierwsi mieszkańcy. Zainteresowanie jest spore, bo takiego miejsca w mieście jeszcze nie było. O całodobowy, okresowy pobyt w domu mogą ubiegać się matki, ojcowie lub inne osoby sprawujące opiekę nad dziećmi, jak również kobiety w ciąży, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej.

– Nie mieliśmy do tej pory takiego miejsca, robimy ostatnie sprzątanie, meblowanie tego miejsca i w maju wprowadzą się pierwsi mieszkańcy – mówi w wywiadzie dla rozgłośni Radio90 Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku.

Lista jest dłuższa niż możliwości

W domu samotnych rodziców w Rybniku może przebywać jednocześnie 15 osób, w zależności ile będzie dzieci, a ile dorosłych.

Osoby będą mogły przebywać w takim domu przez rok, a w uzasadnionych przypadkach będzie można wydłużyć pobyt. Lokatorzy tego ośrodka otrzymają też niezbędne wsparcie pracowników socjalnych, by nauczyć się samodzielnego życia.

– Lista jest dłuższa niż możliwości obiektu, przypomnę, że to ma być miejsce takie, które pozwoli na nowo takim osobom wystartować. To jest miejsce czasowe, nie docelowe, do mieszkania dla osób, które samotnie wychowują dzieci i znalazły się w jakieś trudnej życiowej sytuacji. Miejsce odbicia jak na trampolinie do lepszego życia – dodaje Agnieszka Skupień.

Pierwsza osoba ma wprowadzić 21 maja, a w najbliższych dniach mają się zakwaterować kolejne dwie kobiety. Jedna w ciąży, a druga z kilkumiesięcznym dzieckiem.

– To, co zrobili dla tych ojców i dla tych matek, to nie da się tego opisać słowami, jaka to jest radość. Taki dom, jaki teraz postawiono, to jest pomoc ogromna. W każdym aspekcie. Ponieważ poza odnowionym domem, to przede wszystkim pomagają wszyscy ludzie, którzy tu pracują – mówi anonimowa kobieta z domu samotnej matki w wywiadzie dla portalu Polsat News.

 

Komentarz