Zatwierdzono pierwszy lek na COVID-19

Lek na COVID-19 o nazwie molnupiravir, opracowany przez firmę Merck, został w czwartek zatwierdzony w Wielkiej Brytanii. „To historyczny dzień” — skomentowała brytyjski minister zdrowia.

Po serii wymaganych testów klinicznych zatwierdzono w Wielkiej Brytanii lek, który ma być skuteczny w walce z koronawirusem.

Mowa specyfiku o nazwie molnupiravir firmy Merck, który jest podawany w postaci tabletki. Lek jest łatwy w dystrybucji i można go zażywać w domu. Dotychczasowe testy wykazały, że zmniejszył on o połowę ryzyko hospitalizacji i śmierci wśród osób należących do grupy wysokiego ryzyka i będących we wczesnym stadium infekcji.

Molnupiravir zmniejsza nasilenie się koronawirusa

Molnupiravir jest przeznaczony dla osób, które miały pozytywny wynik testu na COVID i mają co najmniej jeden czynnik ryzyka rozwoju poważnych chorób, takich jak otyłość, wiek powyżej 60 lat, cukrzyca lub choroba serca. Tabletka ma być podawana dwa razy dziennie.

Lek należy przyjąć tak szybko, jak to możliwe po pozytywnym teście, w ciągu pierwszych pięciu dni po uzyskanym wyniku. Molnupiravir zapobiega bowiem namnażaniu się wirusa, utrzymując jego niski poziom w organizmie, a tym samym zmniejsza nasilenie się choroby.

— Dzisiaj jest historyczny dzień dla naszego kraju, ponieważ Wielka Brytania jest pierwszym krajem na świecie, który zatwierdził lek przeciwwirusowy na COVID-19, który można wziąć w domu — powiedział brytyjski minister zdrowia Sajid Javid, cytowany przez BBC.

Źródło: bbc.com

Komentarz