Ekologiczna stal. Szwedzka firma wysyła pierwszą partię wyprodukowaną bez użycia węgla

Zrealizowano pierwszą dostawę tak zwanej „zielonej stali”, produkowanej bez użycia węgla — podaje szwedzki producent.

Szwedzkie przedsiębiorstwo Hybrit poinformowało, że dostarcza stal wyprodukowaną bez użycia węgla, producentowi samochodów ciężarowych Volvo AB w ramach uruchomienia próbnego przed pełną produkcją komercyjną w 2026 r. Volvo zapowiedziało, że w 2021 r. rozpocznie produkcję prototypowych pojazdów i komponentów z „zielonej stali”.

Produkcja stali z wykorzystaniem węgla odpowiada za około 8% światowych emisji gazów cieplarnianych. Hybrit rozpoczął działalność testową w swoim pilotażowym zakładzie ekologicznej stali w Lulea w północnej Szwecji rok temu. Jego celem jest zastąpienie węgla, tradycyjnie potrzebnego do produkcji stali opartej na rudzie, odnawialną energią elektryczną i wodorem. Wodór jest kluczowym elementem unijnego planu osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku.

Firma Hybrit jest własnością producenta stali SSAB, państwowego zakładu energetycznego Vattenfall i firmy górniczej LKAB. SSAB odpowiada za 10% emisji dwutlenku węgla w Szwecji i 7% w Finlandii.

— Próbna dostawa jest ważnym krokiem w kierunku uwolnienia się od paliw kopalnych. Celem jest dostarczenie na rynek stali produkowanej bez użycia węgla i wdrożenie tej technologii na skalę przemysłową już w 2026 roku — powiedział przedstawiciel SSAB.

Inna firma zajmująca się ekologiczną stalą, H2 Green Steel, planuje budowę huty stali bez paliw kopalnych na północy Szwecji, w tym zrównoważonej instalacji wodorowej, której produkcja rozpocznie się w 2024 roku.

Źródło: theguardian.com

Komentarz