Ranking polskich miast przyjaznych weganom i wegankom

Portal Holidu, na podstawie danych zebranych w październiku, stworzył ranking polskich miast przyjaznych wegankom i weganom. Zestawienie powstało w związku z Międzynarodowym Dniem Wegan, który przypada 1 listopada.

Portal Holidu, zajmujący się wyszukiwaniem apartamentów i domów wakacyjnych, przeanalizował dane ze strony Happy Cow — wyszukiwarki wegańskich restauracji.

Analizie zostały poddane miasta powyżej 10 tys. mieszkańców. Brano pod uwagę restauracje wegańskie, wegetariańskie oraz z opcjami wegańskimi w ofercie. Na tej podstawie powstała lista 10 miast przyjaznych dla wegan.

Pierwsze miejsce dla Poznania

Na pierwszym miejscu rankingu przyjaznym weganom i wegankom miast znalazł się Poznań. Jest to miasto obfitujące w ciekawe i różnorodne restauracje roślinne. Wskazany przez autorów rankingu Wypas jest tylko jednym z wielu wartych uwagi miejsc.

Tuż za Poznaniem uplasował się Kraków, w którym jest „115 restauracji i kawiarni, w których można zjeść dania wegańskie i wegetariańskie”.

Gdańsk znalazł się na 3 miejscu w rankingu. „W tym mieście z roku na rok przybywa ciekawych wegańskich i wegetariańskich miejsc wartych odwiedzenia. Wzrost liczby roślinnych ofert jedzeniowych jest najprawdopodobniej spowodowany wzrostem liczby turystów odwiedzających to miejsce, szczególnie latem” — czytamy w uzasadnieniu.

4 miejsce zajęła Gdynia. „Podobnie jak w Gdańsku, można zauważyć tu duży wzrost liczby bezmięsnych i bezmlecznych restauracji i kawiarni. Tutaj wszyscy, którzy chcieliby skosztować kuchni roślinnej, znajdą dla siebie coś pysznego” — napisali autorzy rankingu.

Miejsce 5. należy do Katowic, tuż za nimi jest Wrocław, i dopiero na 7. miejscu pojawia się Warszawa, która jeszcze kilka lat temu była w światowej czołówce przyjaznych weganom i wegankom miast (ranking przygotował portal Happy Cow).

Ranking zamykają Bielsko-Biała i Rzeszów.

Komentarz