Koty kochają podobnie jak psy i małe dzieci. Potwierdzają to badania

Według powszechnej opinii, koty nie przywiązują się do swoich właścicieli tak, jak na przykład psy. Jest to jednak błędne przekonanie. Być może powód takich opinii spowodowany jest tym, że te dumne stworzenie nie okazują uczyć tak entuzjastycznie, jak inne czworonogi. Najnowsze badania dowodzą, że koty, podobnie jak psy czy małe dzieci, budują więź ze swoimi opiekunami.

Na łamach czasopisma „Current Biology” opublikowano artykuł przedstawiający wyniki badań przeprowadzonych na grupie 70 kotów. W ramach eksperymentu obserwowano koty w wieku od 3 do 8 miesięcy. Zwierzęta umieszczano w jednym pomieszczeniu z ich opiekunami na dwie minuty, separowano także na dwie minuty, a potem znów umieszczano w jednym pokoju.

Jak się okazało, aż u 64 proc. procent kotów można było zaobserwować więź powiązaną z poczuciem bezpieczeństwa, pomiędzy nimi a opiekunami. Podobny rodzaj więzi wykazują małe dzieci oraz psy. Reakcja polega na tym, że gdy opiekun wychodzi, zarówno dzieci, jak i psy oraz koty czują niepokój, ale potrafią sobie z nim poradzić, ponieważ wiedzą, że opiekun wróci.

Pozostałe 36 proc. kotów miało stosunek ambiwalentny lub zachowywało się inaczej, jest to jednak mniejszość. Badaniom poddane zostały również starsze, ponad roczne koty. Wyniki były podobne.

Właściciele futrzanych stworzeń wiedzą doskonale, że tezy na temat kotów, które nie są zainteresowane swoimi opiekunami, dopóki miska jest pełna, to mit. Nie trzeba ich przekonywać, że ich pupile się do nich przywiązują. Sceptycy mogą natomiast zajrzeć do badań.

Źródło: cell.com

Komentarz