Powstało jadalne opakowanie do jedzenia, która może zabijać wirusy

Zespół naukowców w Rosji i Indii opracował opakowanie produkowane z glonów, które szybko rozkłada się w środowisku, można je nawet zjeść. Dodatkowo nowy wynalazek jest antyseptyczny, dzięki czemu może wydłużać przydatność pakowanych produktów do spożycia.

Odkrycie opisane zostało na łamach czasopisma „Journal of Food Engineering”. Naukowcy z Uralskiego Uniwersytetu Federalnego wraz z kolegami z Indi przedstawili pełną zalet, ekologiczną „folię” do pakowania spożywczych produktów.

Naturalne składniki

Wynalazek może służyć do pakowania różnych rodzajów produktów spożywczych – owoców, warzyw, mięsa czy sera. Składa się przy tym z naturalnych składników, a po umieszczeniu w wodzie rozpuszcza się w ciągu doby w 90 procentach. Opakowanie nadaje się również do spożycia.

– Stworzyliśmy trzy rodzaje błon do pakowania jedzenia opartych na dobrze znanym naturalnym, otrzymywanym z morskich glonów biopolimerze – alginianie sodu – wyjaśnia jeden z autorów wynalazku, Rammohan Aluru.

– Jego cząsteczki mają taką właściwość, że formują błony. Alginian sodu jest obiecującą makrocząsteczką z możliwością tworzenia błon przez hydrolizę i w dużych ilościach występuje w ścianach komórkowych w połączeniu z różnymi solami. Największą zaletą alginianu sodu jest to, że w środowisku wodnym zachowuje się jak płynny żel – kontynuuje naukowiec.

Badacze połączyli alginian z naturalnym przeciwutleniaczem – kwasem ferulowym, co umożliwiło uzyskanie podwójnej korzyści. Po pierwsze nadało to folii wytrzymałość, a po drugie sprawiło, że przedłuża ona przydatność opakowanych produktów do spożycia.

– Pożywienie dłużej pozostaje świeże dzięki składnikowi, który spowalnia proces utleniania – podkreśla jeden z naukowców prof. Grigory Zyryanov.

Łatwa produkcja

Naukowcy mogą również dodać naturalne substancje, które także poprawią możliwości przechowywania produktów.

– Czosnek, kurkuma i imbir zawierają substancje, które mogą zapobiegać roznoszeniu wirusów – twierdzi badacz.

Zaletą wynalazku jest prostota jego wytwarzania, nie wymaga ona szczególnych, nowego typu urządzeń.

– Folię można wytwarzać np. w fabryce polimerów. Jedynym warunkiem jest spełnienie standardów odpowiednich dla żywności. Jeśli w pobliżu znajduje się niewyczerpane źródło glonów, czyli ocean, wytwarzanie takich błon nie będzie trudne – mówi prof. Zyryanov.

Źródło: Journal of Food Engineering

Komentarz