Francja zakazała pakowania owoców i warzyw w plastik

Denerwują was pojedyncze warzywa owinięte w grubą folię? Francuzi poszli po rozum do głowy i zakazali tego typu praktyk. Regulacje zabraniające pakowania większości owoców i warzyw weszły w życie 1 stycznia 2022 roku. Jest to pierwszy krok w kierunku, w którym chce zmierzać francuski rząd, w drodze do całkowitego pozbycia się plastikowych śmieci.

Prezydent Francji nazwał nowe przepisy„prawdziwą rewolucją”, z czym w pełni się zgadzamy. Aktualnie zakaz pakowania w plastik obejmuje 30 różnych owoców i warzyw, takich jak banany, ogórki czy marchew. Produkty siekane czy małe owoce, jak truskawki czy jagody nadal będą mogły być pakowane jak dotychczas.

Jest to pierwszy krok do celu, którym jest pozbycie się wszelkich plastików otulających warzywa i owoce do 2026 roku. Według statystyk, aż 1/3 wszystkich produktów z warzywniaka sprzedawanych we Francji jest zapakowana w plastik. Rząd wierzy, że zakaz pomoże ograniczyć zużycie jednorazowych plastikowych opakowań o miliard rocznie.

– Codziennie zużywamy skandaliczną ilość jednorazowych opakowań z plastiku. Ustawa o gospodarce w obiegu zamkniętym ma na celu ograniczenie ich zużycia i zastąpienia opakowaniami wielokrotnego użytku lub nadającymi się do recyklingu – można przeczytać w oświadczeniu francuskiego Ministra Środowiska.

Droga do ograniczenia plastiku

W 2021 Francja zdecydowała się na wycofanie plastikowych słomek, kubków i sztućców, a także styropianowych opakowań na wynos. Jest to początek wieloletniego planu wykluczenia plastiku jednorazowego użytku z wielu branż. W 2022 roku w miastach stanąć mają publiczne krany z wodą pitną, które ograniczyć mają kupowanie wody butelkowanej. Dodatkowo gazety nie będą już pakowane w folię, a restauracje fast-foodowe nie mogą dodawać do swoich zestawów darmowych zabawek.

Oczywiście do wprowadzenia aktualnych zmian potrzeba czasu. Szybko zmieniające się przepisy ograniczają możliwość przetestowania alternatywnych rozwiązań mogących w przyszłości zastąpić plastik. Ograniczenia nie mogą być jednak wprowadzone jednocześnie.

– Sprzedaż produktów luzem jest skomplikowana, ponieważ klienci dotykają owoców w sklepie, a ludzie nie chcą potem kupować takich produktów – skomentował Francois Roch, prezes Francuskiej Federacji Sprzedawców Owoców.

Społeczne poparcie

Jak wynika z raportu przeprowadzonego w 2019 roku przez WWF, 85% Francuzów było za likwidacją plastikowych opakowań jednorazowego użytku. Ponad 2 miliony osób na świecie podpisało petycję wzywającą światowe rządy do zatrzymania kryzysu spowodowanego plastikiem. Według raportu sporządzonego przez organizację Friends of the Earth, 75% Brytyjczyków doświadczyło frustracji, lęku lub rozpaczy spowodowanych ilością plastiku dołączonego do codziennych zakupów.

Liczymy na zmianę przepisów, które pomogą zwykłemu konsumentowi dbać o planetę także w Polsce.

Komentarz