„Nauka o dobrym samopoczuciu”. Najpopularniejsze zajęcia w historii Uniwersytetu Yale są dostępne za darmo w sieci
W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie kursem internetowym profesor Laurie Santos „The Science of Well-Being” („Nauka o dobrym samopoczuciu”), który powstał na podstawie najpopularniejszych zajęć w historii Uniwersytetu Yale. Kurs profesor Santos został stworzony na podstawie badania na temat szczęścia i wzięły w nim udział już ponad trzy miliony osób. Z kursu możemy się dowiedzieć na przykład, jak ćwiczyć poczucie szczęścia.
Psychologia szczęścia
„Uczestnicy kursu biorą udział w serii wyzwań, których celem jest zwiększenie własnego szczęścia oraz stworzenie nawyków zwiększających produktywność. Podczas wykładów profesor Laurie Santos zmierzy się z mitami na temat szczęścia, wytłumaczy, dlaczego myślisz, tak jak myślisz oraz przedstawi metody, które pomogą Ci się zmienić. Dzięki temu dowiesz się, jak poprawić swoje zdrowie fizyczne i psychiczne” – czytamy w opisie kursu „The Science of Well-Being”.
Profesor Laurie Santos przedstawiła kilka lat temu władzom Uniwersytetu Yale pomysł na nowy przedmiot o nazwie „Psychologia i dobre życie”. Rejestracja ruszyła z początkiem 2018 roku i w ciągu kilku dni zapisało się kilkaset osób. W zajęciach uczestniczyło ponad 1200 słuchaczy, co jest 1/4 liczby wszystkich studentów Yale. Wkrótce zajęcia stały się najpopularniejszymi w 320-letniej historii uniwersytetu, a uczelnia musiała zatrudnić do pomocy absolwentów School of Public Health and its Law School. Co ciekawe, wcześniej najbardziej obleganymi zajęciami były „Psychologia i prawo”, na które uczęszczało ok. 1050 studentów. Dla porównania, w większości wykładów uczestniczy do 600 osób.
Skąd wziął się pomysł na przedmiot?
Na podstawie obserwacji profesor Santos doszła do wniosku, że młodzi studenci Yale nie są szczęśliwi, chociaż udało im się spełnić swoje marzenia. W ramach zajęć z profesor Santos studenci prowadzili „dzienniki wdzięczności”, rozwiązywali quizy i brali udział w tygodniowych wyzwaniach polegających np. na zrobieniu czegoś miłego, porozmawianiu z nieznajomym, napisaniu listów do przyjaciół i rodziny. Wszystko po to, aby m.in. praktykować wdzięczność czy poprawić sobie nastrój.
Chociaż Studenci nie otrzymywali ocen za udział w cotygodniowych wyzwaniach, profesor Santos nie ma wątpliwości, że „Psychologia i dobre życie” to „najtrudniejszy przedmiot na Yale”.
Zajęcia stały się tak popularne, że profesor Santos postanowiła stworzyć na ich podstawie kurs online zatytułowany „The Science of Well-Being”, który jest do pobrania za darmo na platformie Coursera.
Trwający dziesięć tygodni kurs składa się z wykładów i cotygodniowych zadań. Kurs dzieli się na następujące moduły.
- Błędne przekonania na temat szczęścia
- Dlaczego nasze oczekiwania są takie złe?
- Jak możemy przezwyciężyć nasze uprzedzenia
- Rzeczy, które naprawdę nas uszczęśliwiają
- Wprowadzanie strategii w życie
Wykłady nie kończą się żadnym egzaminem, ale przy pomocy kwestionariusza możemy zmierzyć poziom szczęścia na początku i pod koniec kursu. Ukończyły go już ponad trzy miliony osób, a zainteresowanie kursem wzrosło w trakcie pandemii. Zarówno zajęcia, jak i kurs powstały na podstawie badań nad tematyką szczęścia.
Poniżej zapowiedź kursu: