Ponad 50 jeży odzyskało zdrowie i wróciło na wolność

Dzięki realizowanemu od 4 lat projektowi o nazwie „Jeż MegaZwierz”, ponad 50 jeży odzyskało zdrowie i wróciło do swojego środowiska naturalnego. Przedsięwzięcie, którego patronem jest grupa energetyczna Turon, zakłada opiekę nad chorymi osobnikami oraz stawianie domków, w których zwierzęta mogą znaleźć schronienie. Jeże Maciek i Bogdan są pierwszymi osobnikami w tym roku, które wróciły na łono natury.

Grupa Tauron wspiera jeże od czterech lat. Robi to ustawiając na obszarze swojego działania specjalne domk. Ich pomysłodawcą jest pracownik Taurona Piotr Gleńsk, który prowadzi także przydomową ochronkę dla jeży. Podczas ostatniej zimy, przygarnął ośmioro zwierząt.

Kilka dni temu dwa jeże, które odzyskały już pełnię sił, zostały wypuszczone na wolność w okolicach Rybnika. W najbliższych tygodniach wypuszczone zostaną kolejne wyleczone zwierzęta.

Pierwsze wypuszczone w tym roku jeże otrzymały imiona Maciek i Bogdan. Maciek to samiec rasy zachodniej. Został znaleziony w garażu, był bardzo chory, zarobaczony, z silnym kaszlem, co wskazywało na pasożyty płucne. Ważył 460 g, a w dniu wypuszczenia już 1,1 kg. Był leczony ze wsparciem specjalistów z rybnickiej przychodni weterynaryjnej.

Natomiast Bogdan to samiec rasy wschodniej znaleziony w okolicach Rybnika i przewieziony do tej samej lecznicy. Jeż był wychudzony i w złym stanie, również zarobaczony. Po specjalistycznym leczeniu został odchowany w wolierze. W dniu wypuszczenia ważył 1160 gram – powiedział pracownik Taurona Piotr Gleńsk, prowadzący przydomowy ośrodek rehabilitacji jeży.

Oba osobniki trafiły do specjalistycznych domków. Maciek dostał solidny domek typu „kopuła” z dwoma wejściami i świeżą liściastą wyściółką. Samiec Bogdan dostał domek konstrukcji uproszczonej.

Komentarz