Jeden z krajów UE znosi certyfikaty covidowe i maseczki

W czwartek rząd Portugalii ogłosił likwidację nakazu prezentacji dokumentów zaświadczających, że klient nie jest chory na COVID-19, który obowiązywał on od lipca 2021 roku. Kraj ten znosi też nakaz noszenia masek w przestrzeni publicznej, także w pomieszczeniach zamkniętych.

Rządu Antonia Costy zapowiedział zniesienie nakazu prezentacji paszportu covidowego lub testu o negatywnym wyniku na obecność koronawirusa.  Przepisy znoszące obostrzenia mają wejść z dniem 1 października.

Jak poinformowała publiczna telewizja RTP, obowiązujący od lipca 2021 r. nakaz przedstawiania dokumentów dotyczących COVID-19 dotyczył weekendów oraz świąt, czyli dni o największym natężeniu ruchu w placówkach gastronomicznych w tym kraju. Dodatkowo władze Portugalii zapowiedziały, że od 1 października przestanie obowiązywać nakaz ograniczania liczby gości w restauracjach.

Koniec z maseczkami

Szef socjalistycznego rządu ogłosił w czwartek wieczorem, że jego kraj znosi nakaz noszenia masek w przestrzeni publicznej, także w pomieszczeniach zamkniętych, jest jednak kilka wyjątków. W niektórych miejscach wciąż utrzymany zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa.

Sprecyzował, że maski wciąż pozostaną konieczne w środkach transportu publicznego, w domach seniorów i szpitalach, a także w centrach handlowych oraz podczas dużych imprez.

— Maska ochronna będzie wciąż wymagana wszędzie tam, gdzie nie występuje 2-metrowy odstęp pomiędzy osobami — dodał Antonio Costa, przypominając, że od prawie dwóch tygodni maski nie są obowiązkowe na świeżym powietrzu.

Dane z Portugalii

Zgodnie z danymi portugalskiego rządu luzowanie restrykcji wynika ze słabnącej liczby zakażeń koronawirusem w tym 10-milionowym kraju oraz wysokiej liczby zaszczepionych obywateli.

Pełny proces szczepień zakończyło tam już prawie 84 proc. populacji, a co najmniej jedną dawkę przyjęło ponad 86 proc.

Według szacunków portugalskich stowarzyszeń gastronomicznych, na które powołuje się RTP, w czasie pandemii COVID-19 na likwidację działalności zdecydowało się blisko 50 proc. działających w tym sektorze przedsiębiorców.

Źródło: reuters.com

Komentarz