Popularne wynalazki, za którymi stoją kobiety

Codziennie korzystamy z wielu urządzeń, które ułatwiają nam życie. Przeważnie nie zastanawiamy się przy tym, kto był odpowiedzialny za ich stworzenie i opatentowanie. Jak się okazuje, w wielu przypadkach wynalazcami tych sprzętów były kobiety.

Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych i pożytecznych rzeczy, wynalezionych przez kobiety, z których korzysta się do dziś.

Zmywarka do naczyń

W myśl popularnego powiedzenia potrzeba jest matką wynalazku. Podczas gdy mężczyźni zajęci byli konstruowaniem lokomotyw, pierwszych samolotów i potężnych maszyn parowych, karmiące ich kobiety zdzierały sobie ręce, zmywając talerze po posiłkach. Ponieważ żaden z mężczyzn nie wpadł na pomysł zaprzęgnięcia najnowszych osiągnięć techniki do domowych obowiązków, panie musiały radzić sobie same.

I tak też Josephine Cochrane – pewna sfrustrowana dama, której pasją było urządzanie wystawnych obiadów dla dużej liczby gości – nie mogąc zdzierżyć partackiej pracy służby, która notorycznie tłukła jej drogą, porcelanową zastawę, w 1886 roku wynalazła zmywarkę do naczyń. Początkowo urządzenia te wykorzystywane były w restauracjach i w hotelach, ale dość szybko trafiły do domowych kuchni.

Korektor w płynie

Ten przydatny w szkole oraz biurze wynalazek powstał w kuchni. Bette Graham – sekretarka z zacięciem artystycznym – zauważyła, że sporym problemem dla osób korzystających z maszyn do pisania są literówki i błędy, których nie sposób poprawić, kiedy już znajdą się na papierze. Bette, korzystając z pomocy robota kuchennego, opracowała idealną recepturę farby, którą za pomocą małego pędzelka można zamalować niechcianą literkę czy cały wyraz. W 1980 roku firma Bette Graham „Liquid Paper Corporation” sprzedana została za 47 milionów dolarów.

Kevlar

Można śmiało powiedzieć, że pracująca w firmie DuPont Stephanie Kwolek uratowała życie setkom osób. Kobieta wynalazła w 1965 roku kevlar – materiał bardziej wytrzymały niż stal, a przy tym wyjątkowo elastyczny. Wynalazek znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach – produkowano z niego kadłuby kajakowe, liny, wiertła, elementy samochodowe i nade wszystko hełmy, ochraniacze i kamizelki kuloodporne.

Wycieraczki

W 1903 roku Mary Anderson, której podczas jazdy samochodem wyjątkowo przeszkadzał deszcz padający na przednią szybę, skonstruowała prototypową wersję wycieraczek (wówczas ich obsługa była jeszcze manualna). Producenci aut nie byli tym pomysłem zachwyceni i sugerowali, że przemieszczający się po szybie przedmiot będzie tylko rozpraszał kierowców. 10 lat później każdy produkowany samochód był już zaopatrzony w takie wycieraczki. Po kilku latach powstała ich wersja automatyczna. Za tym wynalazkiem również stała kobieta – Charlotte Bridgwood.

Piła tarczowa

Na początku XIX wieku pewna wdowa, Tabitha Babbitt, przyglądając się pracy mężczyzn w tartaku, doszła do wniosku, że to wyjątkowo ciężkie zajęcie, a panowie, obsługując wielką, wymagającą dwóch osób piłę, tracą mnóstwo energii. Kobieta, korzystając ze swojego tkackiego doświadczenia i znajomości konstrukcji wykorzystywanych przez nią urządzeń, stworzyła okrągłą piłę napędzaną prostym mechanizmem obrotowym. Maszyna, która ułatwiła pracę dzielnym drwalom nie była jedynym wynalazkiem pani Babbitt – pomysłowa kobieta skonstruowała również maszynę do masowej produkcji gwoździ – wcześniej były one wykonywane ręcznie przez kowala.

Gra Monopoly

W 1903 roku Elizabeth Magie, trudniąca się projektowaniem gier planszowych, bazując na teoriach głoszonych przez polityka Henry’ego George’a, stworzyła edukacyjną grę „The Landlord’s Game”, mającą pokazać, jak czynsze wzbogacają właścicieli ziemskich, a jak doprowadzają do bankructwa najemców. Wydana przez nią planszówka zyskała sporo fanów i na fali jej popularności wkrótce powstało kilka innych, bardzo podobnych gier. Wśród nich znalazło się „Monopoly” wydane przez firmę braci Parker. Za pomoc i natchnienie w stworzeniu najbardziej znanej gry na świecie pani Magie została uczciwie nagrodzona. Dostała prezent w postaci 500 dolarów.

Lodówka elektryczna

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez lodówki elektrycznej. Wynalazek ten przyczynił się do rewolucji w przechowywaniu żywności. Nie każdy jednak wie, że za tym będącym na wyposażeniu niemal każdego domu sprzętem stoi kobieta. W 1914 Florence Parpart opatentowała wynalazek lodówki elektrycznej. Kobieta uczestniczyła w wielu kampaniach reklamowych i zarządzała produkcją chłodziarek wraz ze swoim mężem.

 

Komentarz