Alternatywa dla rtęci? Te niezwykłe zwierzęta mogą pomóc konserwować wrażliwe leki

Niesporczaki to maleńkie i niezwykle odporne stworzenia, które mają potencjał zastosowania w medycynie. Naukowcy z USA zdołali wyodrębnić z nich substancje chemiczne, które pełnią funkcję wszechstronnych konserwantów, stabilizując między innymi leki przeciwhemofilowe.

Niesporczaki, mikroskopijne organizmy o niezwykÅ‚ej wytrzymaÅ‚oÅ›ci, potrafiÄ… przetrwać ekstremalne warunki, takie jak caÅ‚kowite wysuszenie, temperatury bliskie absolutnemu zeru, nagrzewanie do 150 stopni Celsjusza, czy nawet ekspozycjÄ™ na próżniÄ™ kosmicznÄ…. Wyniki badania, które pokazujÄ…, jak ludzie mogÄ… wykorzystać te zdumiewajÄ…ce zdolnoÅ›ci, zostaÅ‚y opublikowane w czasopiÅ›mie „Scientific Reports”.

Odporny jak niesporczak

Badacze z Uniwersytetu w Wyoming zbadali wpływ dwóch substancji na wytrzymałość niesporczaków – cukru zwanego trehalozą oraz białka CAHS D. Naukowcy zastosowali te związki do stabilizacji czynnika VIII, białka odpowiedzialnego za procesy krzepnięcia krwi, które jest używane w leczeniu hemofilii. Dostępność tego białka może być ograniczona, ponieważ lek wymaga przechowywania w lodówce lub zamrażarce, co sprawia trudności w transporcie i dystrybucji.

  • W sÅ‚abo rozwiniÄ™tych rejonach Å›wiata, w czasie naturalnych katastrof, lotów kosmicznych czy na wojnie dostÄ™p do lodówek i zamrażarek oraz do prÄ…du jest ograniczony. CzÄ™sto oznacza to, że ludzie potrzebujÄ…cy czynnika krzepliwoÅ›ci VIII nie dostajÄ… go — wyjaÅ›nia Thomas Boothby, główny autor publikacji.

Badacze zidentyfikowali, że odpowiednio zmodyfikowane białko CAHS D można wykorzystać do stabilizacji leku. Czynnik VIII mógł być przechowywany bez konieczności korzystania z lodówki, wystawiany na ekstremalne temperatury i poddawany wielokrotnemu odwodnieniu, nie tracąc swoich właściwości.

Leki, komórki i żywność

Boothby wyjaśnia, że badanie wskazuje na możliwość stabilizowania czynnika VIII oraz potencjalnie innych leków za pomocą białek. Dzięki białkom pochodzącym z niesporczaków leki można przechowywać w wysuszonej postaci, w temperaturze pokojowej lub nawet wyższej. To oznacza dostęp do leków ratujących życie dla każdego, niezależnie od miejsca.

Naukowcy planują również zastosować podobne metody stabilizacji dla innych produktów biologicznych, takich jak szczepionki, przeciwciała, preparaty krwiopochodne, a nawet komórki macierzyste, pochodzące z żywych organizmów.

— Pomoże to nie tylko organizacjom działającym w rozwijających się częściach świata, ale także ułatwi stworzenie bezpiecznego systemu, uniezależniającego nas od chłodzenia przechowywanych leków, jedzenia i innych cząsteczek — tłumaczy Boothby.

 

Źródło: nature.com

Komentarz