Polak będzie sędziował finałowy mecz na mundialu w Katarze

Zgodnie z decyzją FIFA, sędzią głównym finałowego meczu mistrzostw świata w piłce nożnej będzie Szymon Marciniak. W niedzielę na boisku spotkają się reprezentacje Argentyny i Francji. Polski sędzia rywalizował o to wyróżnienie z arbitrami z Włoch, Anglii i Niderlandów.

Wraz z Marciniakiem wystąpią również sędziowie liniowi, Tomasz Listkiewicz i Paweł Sokolnicki. Polska ekipa sędziowała dotychczas dwa spotkania katarskiego mundialu: Francja — Dania oraz Argentyna — Australia.

Szymon Marciniak sędziuje w Ekstraklasie, Lidze Mistrzów i Lidze Europy

Jak przypomina Interia Sport, Polak był w gronie faworytów do poprowadzenia finałowego meczu MŚ. Decydowały o tym nie tylko umiejętności, ale i względy geopolityczne.

Poza Marciniakiem FIFA brała też pod uwagę innych arbitrów: Daniela Orsato z Włoch, Anthony’ego Taylora z Anglii oraz Danny’ego Makkellego z Holandii.

Szymon Marciniak urodził się w Płocku, ma 41 lat. Sędziuje mecze polskiej Ekstraklasy, rozgrywki Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy. Był również arbitrem podczas Euro 2016 oraz MŚ w 2018 roku.

Podczas mundialu odbędą się jeszcze dwa mecze: finał i spotkanie o 3. miejsce. Rozgrywki w Katarze zakończą się w niedzielę 18 grudnia meczem między Argentyną a Francją. Druga z drużyn — Trójkolorowi — broni tytułu mistrza świata, który zdobyła cztery lata temu w meczu z Chorwacją.

Z kolei przed Chorwatami w tegorocznej edycji mundialu jeszcze jeden mecz. Po przegranej z Argentyną powalczą w sobotę z Marokiem o 3. miejsce.

Komentarz