Niesamowita instalacja ratująca ludzkie życie
Są na świecie miejsca, gdzie problem niedoboru wody jest naprawę dotkliwy. Dochodzi tam do sytuacji, kiedy zamieszkujący te obszary ludzie zmuszeni są do poszukiwania wody nawet przez 4–5 godzin dziennie, aby przeżyć. Na szczęście powstają wynalazki, które zmieniają ich życie na lepsze.
Innowacja ratująca życie
Jednym z projektów znacznie poprawiających sytuację osób żyjących na obszarach z niedoborem wody jest wynalazek niemieckiej firmy Aqualonis GmbH. Pracowało nad nim kilka narodów, w tym inżynierowie z Polski. Mowa o największym na świecie kolektorze mgielnym, który zaopatruje w wodę najbiedniejszy region Maroka.
Instalacja ma powierzchnię 54 m kw. i zbiera średnio 23 litry wody na m kw. dziennie. Dzięki specjalnie zaprojektowanej siatce 3D mgła jest skraplana, a następnie transportowana rurami do oddalonej o 26 km marokańskiej wioski, w której żyje ludność Berberów.
– Jesteśmy szczęśliwi, posiadając wodę z mgły w naszych domostwach. Życie jest teraz takie wspaniałe! Co najważniejsze — oszczędzamy czas. Wcześniej traciliśmy po 4–5 godzin dziennie. Dziś mamy rury z wodą w kuchniach, toaletach, korytarzach, mamy nawet pralkę – cieszy się jedna z tamtejszych kobiet.
Dzięki kolektorowi ludność z wioski może uprawiać warzywa przez cały rok, co wcześniej było w tym suchym regionie niemożliwe.
„Piękny przykład neutralnej przyrodniczo technologii, która ratuje i przywraca godność” – zachwyca się dr Maciej Kawecki, Dziekan Wyższej Szkoły Bankowości w Warszawie i prezes Instytutu Lema, który podzielił się projektem na swoim Facebooku.