30 porad, które mogą uratować ci życie

Choć nikomu tego nie życzymy, czasem możesz znaleźć się w trudnym położeniu. Mierząc się z surową rzeczywistością, warto zachować zimną krew i trzeźwe myślenie. Przydaje się też wiedza, która może uratować ci życie.

Na portalu Reddit istnieje kanał, gdzie ludzie dzielą się przydatnymi informacjami, które mogą kiedyś uratować życie. Warto je poznać, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy się przydadzą w różnych sytuacjach. Specjalnie dla was przygotowaliśmy kilka z nich.

1. Jeśli pies ratowniczy przyjdzie do ciebie bez człowieka, IDŹ ZA NIM.

2. Walka ze zdrowiem psychicznym czasami wymaga lekarstw i porady. Nie bądź zbyt dumny lub przestraszony, by szukać pomocy.

3. W sytuacji kryzysowej powiedz komuś, aby zadzwonił pod numer 112, wskazując na konkretną osobę: „Hej ty, w białej koszulce… zadzwoń pod numer 112″.

Stresujące sytuacje to dla większości osób duże wyzwanie. Jeśli wśród tłumu ludzi krzykniemy, aby ktoś zadzwonił po pomoc (gdyż sami nie możemy tego zrobić, zajęci na przykład udzielaniem pomocy), prawdopodobnie nikt tego nie zrobi. Każdy będzie liczył, że zadzwoni ktoś inny, dlatego należy wyznaczyć konkretną osobę, takie działanie jest najbardziej skuteczne.

To samo dotyczy innych zadań („ustaw trójkąt bezpieczeństwa”, „przynieś defiblyrator, wisi na ścianie w holu”, itp.), zwracamy się do konkretnej osoby.

5. Porada byłego barmana.

„Jeśli jesteś w barze i ktoś agresywny cię zaczepia lub obraża, nie pozwól, aby twoje ego wzięło górę.  Widziałem wielu ludzi, którzy zostali zranieni, podczas gdy mogli po prostu odejść. Zabawne jest to, że większość osób myśli, że walka obroni ich dumę, ale dla ludzi z zewnątrz wyglądają po prostu jako niestabilni i niepewni. Bądź po prostu fajną osobą i dużo się uśmiechaj”.

6. Wyczołgaj się z płonącego budynku, oddychając jak najbliżej podłogi.


Podczas pożaru gorący, toksyczny dym unosi się do góry, nisko przy podłodze powietrze jest najczystsze.

7. Jeśli tłuszcz na patelni się zapali, POD ŻADNYM POZOREM NIE WYLEWAJ NA NIEGO WODY!

W takiej sytuacji należy:

1) Wyłączyć kurek z gazem/prądem

2) Przykryj patelnie pokrywką.

3) Jeśli nie masz pokrywki, posyp ją sodą oczyszczoną.

Pod żadnym pozorem nie polewaj go wodą! Jeśli to zrobisz, tłuszcz eksploduje, parząc ci twarz, a twój dom może spłonąć.

8.

Jeśli kiedykolwiek ktoś będzie próbował wciągnąć cię do pojazdu, rób wszystko, żeby tego uniknąć. Użyj całej siły, jaką masz, biegaj, kop, gryź i krzycz. W 99% przypadków ludzie, którzy zostają wciągnięci do samochodu, już nie wracają. Zwłaszcza jeśli zostaną wywiezieni z miejsca publicznego.

9.  Jeśli jesteś ścigany przez rój pszczół, nie wskakuj do jeziora lub innego akwenu, aby uciec.

Życie to nie kreskówka. Jeśli wskoczysz do wody, pszczoły będą po prostu czekać, znajdziesz się w sytuacji, w której poruszasz się wolniej, nie możesz swobodnie oddychać i bardziej cierpisz, jeśli zostaniesz użądlony. Możesz nawet połknąć kilka pszczół, łapiąc powietrze. Co więcej, w wodzie mogą się ukrywać niewidoczni drapieżnicy.

Jeśli ścigają pszczoły, po prostu biegnij jak najdalej. Owady będą bronić swojego ula na dużą odległość, ale w końcu dadzą za wygraną.

10. Nigdy nie czekaj 24 godzin, aby zgłosić na policję zaginiecie osoby — to mit.

11. Jeśli w twoim samochodzie podczas jazdy nagle zwiodą hamulce…

Wciśnij sprzęgło, wrzuć pierwszy bieg, następnie zgaś auto i powoli puszczaj sprzęgło, auto wyhamuje silnikiem. Uważaj, tylko aby nie zablokować kierownicy, w tym celu nie wyjmuj kluczyka ze stacyjki.

12. Zaufaj swojemu przeczuciu.

Jeśli coś jest nie tak, przejdź na drugą stronę ulicy lub zmień kierunek, albo nie idź tą ciemną alejką, z której dochodzą dziwne odgłosy.

 

13.

Jeśli jesteś na zewnątrz podczas burzy i twoje włosy zaczynają się unosić, poszukaj natychmiast schronienia. Zaraz może uderzyć w ciebie piorun.

 

14.

Jeśli ktoś nagle krzyknie „padnij” nie zastanawiaj się nad tym,  po prostu zrób to jak najszybciej. Nic się nie stanie, jeśli to był głupi żart, a być może kiedyś uratuje ci to życie.

15. Kiedy czekasz na skrzyżowaniu i chcesz skręcić w lewo, trzymaj koła skierowane do przodu, dopóki nie będziesz mógł ruszyć.

Może to mieć znaczenie, jeśli ktoś uderzy w ciebie z tyłu. Przy skręconych kołach zostaniesz wepchnięty wprost pod nadjeżdżające z naprzeciwka samochody. Kiedyś uczyli tego podczas kursów na prawo jazdy.

16.

Jeśli trafisz do szpitala i lekarze zapytają cię, czy zażywałeś jakieś narkotyki lub inne że substancje, nie ukrywaj tego, nawet jeśli to nielegalne. Najlepiej w takich sytuacjach być szczerym, może ci to uratować życie.

17. Jeśli ktoś zostanie dźgnięty, NIE wyjmuj noża, jeśli to możliwe.

Jeśli nóż zostanie w ciele, działa jak zatyczka, zmniejszając utratę krwi. Jeśli ktoś zostanie dźgnięty, NIE wyjmuj noża, jeśli to możliwe. Jeśli zostanie w nim, działa jak zatyczka do dziury i zmniejszy utratę krwi. Wezwij jak najszybciej karetkę.

18.

Jadąc samochodem, zawsze zakładaj, że ktoś inny może popełnić błąd. Miej ograniczone zaufanie do innych uczestników ruchu, taka postawa pomoże ci być zawsze czujnym i gotowym do reakcji.

19. Wiele zgonów z powodu zadławienia wynika w rzeczywistości z zakłopotania.

Jeśli się dławisz, to nie czas na wstyd. Nie chodź do łazienki, aby samemu to naprawić, nie siedź cicho i nie próbuj sam wypluwać jedzenia. Poproś o pomoc jak najszybciej.

20.

W rzeczywistości pożary rozprzestrzeniają się szokująco szybko. Wszyscy chociaż raz zastanawialiśmy się, „Jaką jedną rzecz chwycilibyśmy, gdyby nasz dom się palił”. Jedyną słuszną odpowiedzią na to jest fakt, że jeśli zginiemy i tak nam się to nie przyda. Dlatego powinniśmy wszystko zostawić i jak najszybciej uciekać. Ludzie często wyobrażają sobie ogień płonący gdzieś na podłodze w kącie, ale w rzeczywistości często biegnie on po suficie i krąży wokół ścian. Po prostu wyjdź.

21.

Ludzki organizm jest w stanie wytrzymać średnio 3 minuty bez powietrza, 3 dni bez wody, 3 tygodnie bez jedzenia.

22. Zaufaj swojemu przeczuciu.

Jeśli czujesz się nieswojo, jakby ktoś cię obserwował, prawdopodobnie ktoś lub coś (jakieś zwierzę) może właśnie to robić. Zaufaj swojemu przeczuciu. Twój mózg wychwytuje podświadomie rzeczy, których nie zauważasz.

23. Nie ma czegoś takiego jak uczciwa walka.

Jeśli znajdziesz się w sytuacji zagrażającej życiu, walcz brudno. Spróbuj ugryźć, jeśli jesteś przygwożdżony i w razie potrzeby przyciśnij podstawę kciuków do oczu napastnika. Jak tylko nadarzy się okazja, biegnij do najbliższego miejsca z ludźmi i zgłoś się na policję.

To oczywiste, ale często ludzie postrzegają walkę jako mecz bokserski.

24.

Jeśli kiedykolwiek zostaniesz ugryziony przez dzikie zwierzę, bez względu na to, jak się zachowuje. Zgłoś się do szpitala w celu przyjęcia zastrzyków przeciwko wściekliźnie. Wścieklizna staje się wyrokiem śmierci już na początku objawów.

25. Sok z kaktusa nie nadaje się do picia tak jak na filmach

Jeśli utkniesz na pustyni, nie pij „wody” z kaktusa. Spowoduje to wymioty, które szybciej cię odwodnią i zabiją

26.

Jeśli prowadzisz samochód od dłuższego czasu i zauważysz u siebie „mikro drzemki” (lub u znajomego, który akurat prowadzi), zatrzymaj się jak najszybciej i odpocznij. Wystarczy 20-minutowa drzemka z ustawionym budzikiem, aby się zregenerować. Nagrodą będzie pozostanie przy życiu, czy zdrowiu, zamiast owinięcie się pojazdem wokół przydrożnego drzewa.

27. Nie bój się iść do psychologa.

Już samo słowo „psycholog” budzi w wielu osobach złe skojarzenia. Wydaje im się, że iść do psychologa tu ujma, bo chodzą do niego tylko osoby, z którymi „jest coś nie tak”. Nic bardziej mylnego. Wizyty u psychologa to żaden wstyd. Pomaga on przecież ludziom z problemami, a te posiada prawie każdy. Często pomoc specjalisty może uratować życie.

28.

Jeśli zostaniesz wciągnięty przez nurt cofający się z plaży, płyń równolegle do brzegu, aby powoli wypracować sobie drogę powrotną. Bezpośrednia walka z prądem wyczerpie cię o wiele szybciej.

29. Krzycz na nóż, szepcz na broń.

Jeśli niespodziewanie krzykniesz na napastnika, który trzyma w ręku nóż, istnieje niewielka szansa, że ​​może się on przestraszyć i upuścić broń. Jeśli nie, przynajmniej przyciągasz w ten sposób uwagę innych i masz większe szanse wyjść z tej sytuacji obronną ręką.

Zupełnie inaczej postępuj w przypadku broni palnej. Należy wtedy mówić powoli i spokojnie. Krzyk może spowodować niekontrolowany wystrzał.

W większości przypadków broń służy tylko do zastraszenia, więc jeśli chodzi o twój portfel, oddaj go powoli i ciesz się życiem.

30.

Jeśli używasz pieca lub podgrzewacza gazowego albo ogrzewasz dom przy pomocy kominka, kup wykrywacz czadu i regularnie sprawdzaj w nim baterie. To niewielki wydatek, który może uratować życie tobie i twojej rodzinie.

Komentarz