Szymon Marciniak najlepszym sędzią 2022 roku! Polski arbiter wygrał właśnie plebiscyt

Szymon Marciniak stał się rozpoznawalny po tym, jak prowadził finał mistrzostw świata w Katarze. Teraz polski sędzia został laureatem plebiscytu Międzynarodowej Federacji Historyków i Statystyków Futbolu (IFFHS) na najlepszego sędziego 2022 roku.

42-letni arbiter z Płocka uzyskał wynik 150 punktów i wyprzedził zwycięzcę ankiety z 2020 roku, Włocha Daniele Orsato, który otrzymał 65 punktów oraz Francuza Clementa Turpina, z wynikiem 40 punktów.

„Został pierwszym polskim sędzią głównym, który poprowadził finał mistrzostw świata i to zaledwie rok po tym, jak został zmuszony do opuszczenia mistrzostw Europy z powodu problemów zdrowotnych. Co za osiągnięcie Szymona Marciniaka!” – napisano na stronie organizacji.

Kolejne miejsca w klasyfikacji sędziów zajęli: Anglik Michael Oliver – 35 pkt, Victor Gomes z RPA – 25 i Słoweniec Slavko Vinčić – 20.

Istniejąca od 1984 roku IFFHS zajmuje się badaniem historii piłki nożnej i prowadzeniem statystyk. Organizacja co roku organizuje plebiscyty w różnych kategoriach. Za miniony rok nagrodzeni zostali m.in. Belg Thibaut Courtois z Realu Madryt w kategorii najlepszy bramkarz, w której szósty był Wojciech Szczęsny.

Argentyńczyk Lionel Messi został uznany za najlepszego piłkarza, jego opiekun z reprezentacji Lionel Scaloni za najlepszego trenera drużyn narodowych. Laureatem tej nagrody wśród szkoleniowców klubowych został Włoch Carlo Ancelotti z Realu Madryt.

Komentarz