Polska odmówiła przyjmowania kolejnych szczepionek Pfizera. Nie chce też za nie płacić

Pod koniec zeszłego tygodnia poinformowaliśmy Komisję Europejską i firmę Pfizer, że odmawiamy przyjmowania kolejnych szczepionek przeciw COVID-19 i odmawiamy wykonywania płatności za nie — powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w TVN24.

Jak poinformował minister zdrowia, sytuacja epidemiczna na świecie znacznie się poprawiła i nie ma już tak dużego zapotrzebowania na szczepionki. Negocjacje dotyczące ich zakupu były prowadzone przez Komisję Europejską. Kontrakt został zawarty między KE a producentami, a Polska nie jest jego bezpośrednią stroną.

— Na początku zaczęliśmy te szczepionki przekazywać albo odsprzedawać tym krajom, które niestety nie miały dostępu w pierwszej kolejności, takiego, jaki miała zagwarantowany Polska. Udało nam się oddać lub sprzedać blisko 30 mln tych preparatów — przekazał

Polityk odniósł się do informacji o tym, że w magazynach w Polsce przechowywanych jest w tej chwili 25 mln szczepionek przeciw COVID-19 i że Polska ma zamówionych dalszych 67-70 mln dawek.

Wcześniej Polska wystąpiła zarówno do Komisji Europejskiej, jak i do głównych producentów o rozłożenie dostaw w czasie, jednak spotkała się z odmową.

Źródło: tvn24

Komentarz