Kolejny sukces Dudy. Polak mistrzem Europy

Jan-Krzysztof Duda zdobył złoty medal mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych, gromadząc 18 pkt w 22 partiach. Konkurs odbył się w piątek, w katowickim Spodku. Srebro wywalczył Maciej Klekowski z wynikiem 17,5 pkt, a brąz Rosjanin Anton Demczenko zdobywając 16,5 pkt.
Walka o złoty medal

Polski arcymistrz, klasyfikowany w blitzu na dziewiątym miejscu w rankingu FIDE był zdecydowanym faworytem imprezy. Wydawało się, że pewnie zmierza po pierwszy w seniorskiej karierze międzynarodowy tytuł. Jednak w 10. rundzie nieoczekiwanie przegrał białymi z Klekowskim, remisując w rewanżu. W ostatniej wygrał z Niemcem Ilją Schneiderem i ponownie przegrał białymi, co na chwilę postawiło pod znakiem zapytania jego triumf w turnieju.

Żeby go wyprzedzić Klekowski, złoty medalista rozegranych w ub. roku pierwszych internetowych mistrzostw Polski, musiałby wygrać ostatni pojedynek z Demczenką. Klasyfikowany na 34. miejscu w kraju arcymistrz doznał jednak porażki.

Duda stracił także po pół punktu po remisowych partiach z Austriakiem Felixem Blohbergerem, Danielem Sadzikowskim i Vasifem Durarbaylim z Azerbejdżanu.

Z Polaków lokaty w czoÅ‚owej dziesiÄ…tce zajÄ™li także Marcin Tazbir — piÄ…ta i PaweÅ‚ Teclaf — szósta, obaj z dorobkiem 16,5 pkt. Najlepsza wÅ›ród kobiet byÅ‚a, sklasyfikowana na 50. miejscu, Alicja Åšliwicka – 14,5 pkt.

Sukcesy Dudy

Duda stawał już na podium mistrzostw Europy w blitzu rozgrywanych w Polsce. W 2014 roku we Wrocławiu, mając 16 lat, wywalczył srebrny medal, ustępując tylko Czechowi Davidowi Navarze.

Przed rokiem turniej także odbył się w Katowicach. Rozgrywano go w formule online w dwóch etapach — kołowe eliminacje i system pucharowy dla czołowej szesnastki. Mistrzostwo wywalczył Anglik Gawain Jones, który w finale pokonał reprezentującego Hiszpanię Aleksieja Szyrowa, a brązowy medal zdobył Niemiec Matthias Bluebaum.

Najlepszy z Polaków Radosław Wojtaszek przegrał z Niemcem Georgiem Meierem w 1/8 finału. Duda z powodu problemów technicznych musiał się wycofać w fazie eliminacji.

W tegorocznych mistrzostwach w katowickim Spodku, rozgrywanym w formule open, wystartowało 529 zawodniczek i zawodników.

W sobotę i niedzielę odbędzie się tam także czempionat Starego Kontynentu w szachach szybkich.