Rząd Holandii obniży podatki, aby zrekompensować podwyżki za energię

Holenderski rząd chce zrekompensować gospodarstwom domowym podwyżki cen energii. Przeznaczył w tym celu 3,2 miliarda euro, co przekłada się na pomoc w postaci 400 euro rocznie na domostwo.

— Znacząco obniżymy podatek energetyczny, co znajdzie odzwierciedlenie w miesięcznych rachunkach za energię: będą one niższe — powiedziała dziennikarzom sekretarz stanu ds. gospodarczych Dilan Yeşilgöz-Zegerius.

Władze tego kraju planują także pomoc w ociepleniu domów, chcąc przeznaczyć na ten cel 150 mln euro. Z informacji przekazanej przez minister Yeşilgöz-Zegerius wynika, że pomoc otrzymają także małe i średnie przedsiębiorstwa, które zapłacą niższy podatek energetyczny.

Ze względu na rosnące ceny gazu, w zimie, rachunek za energię może wzrosnąć średnio o kilkadziesiąt euro miesięcznie – prognozuje dziennik „De Volkskrant”.

Rosnące ceny energii

W ocenie dziennikarzy sekcji ekonomicznej dziennika „De Telegraaf” będzie jeszcze drożej. W świetle ich wyliczeń przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci ponad 1000 euro rocznie więcej niż obecnie.

Działania gabinetu ministrów to dobra wiadomość dla setek tysięcy rodzin, które doświadczają trudności w opłacaniu rachunków za gaz i prąd.

Ubóstwo energetyczne

Na początku września instytut TNO poinformował o badaniach, z których wynikało, iż ponad pół miliona mieszkańców Niderlandów cierpi z powodu tzw. ubóstwa energetycznego.

Takie gospodarstwa charakteryzują się wysokimi kosztami energii i niskimi dochodami, a użytkowany dom jest zwykle słabo ocieplony. Ze względu na wysokie rachunki za energię ich lokatorzy często mają problemy z ich wyrównywaniem.

Zdaniem TNO liczba takich gospodarstw wzrośnie w najbliższym okresie o 170 tys. Prognoza jest związana z wysokimi cenami gazu. „W sumie 700 tys. rodzin może wkrótce nie być w stanie płacić za gaz i energię elektryczną” – czytamy w najnowszej analizie instytutu.

Według TNO oczekiwany wzrost ma miejsce w całym kraju, ze znaczącym wzrostem w miastach średniej wielkości, takich jak Arnhem, Deventer, Nijmegen, Tilburg i Maastricht.

Komentarz