Mandaty podczas lockdownu nielegalne. Rząd Hiszpanii odda pieniądze obywatelom

Rząd Hiszpanii zwróci pieniądze obywatelom, którzy zostali ukarani mandatami związanymi z obostrzeniami pandemicznymi w okresie między marcem a czerwcem 2020 r. Ustalono, że restrykcje w tamtym okresie były wprowadzone nielegalnie.

Decyzja centrolewicowego gabinetu jest odpowiedzią na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który w lipcu br. stwierdził, że przymusowa izolacja społeczna na początku pandemii została wprowadzona niezgodnie z ustawą zasadniczą.

Władze Madrytu tłumaczyły wtedy, że surowe restrykcje wprowadzane są w ramach stanu zagrożenia epidemicznego podczas pierwszej fali Covid-19.

Pieniądze zwróci specjalny zespół

Według szacunków hiszpańskiego rządu, w okresie obowiązywania nielegalnych restrykcji wystawiono mandaty na łączną kwotę 1,1 mln EUR. Większość dotyczyła zakazu opuszczania miejsca zamieszkania.

Ministerstwo polityki terytorialnej i służb publicznych poinformowało w piątek, że w najbliższych dniach utworzony zostanie zespół, który zajmie się zwrotem pieniędzy.

Zgodnie z przepisami, które rząd ogłosił w połowie marca 2020 r., a zatwierdził parlament, nakaz pozostania w domu obowiązywał wszystkich obywateli z wyjątkiem osób udających się do pracy, lekarza, banku lub w celu nabycia podstawowych towarów.

Źródło: BBC

Komentarz