Ekologiczny dom na wodzie wydrukowany w 3D. Jego „budowa” zajmuje tylko 48h

Ten innowacyjny dom ma powierzchnię małej kawalerki i unosi się na wodzie. Autorzy projektu zadbali o szereg rozwiązań, które pozwalają wykorzystywać odnawialne źródła energii. Warto dodać, że do produkcji domu, używa się specjalnego betonu, który poddaje się budowlanemu recyklingowi.

Dla osób które mają dosyć ciasnych miejskich bloków, mikrodomy stawiane blisko natury zdają się być idealnym rozwiązaniem. Zjawisko to potęgują ostatnie zdarzenia, związane z epidemia koronawirusa.

Projekt czeskiej pracowni Prvok należy właśnie do takiej kategorii mikrodomów. Dom wydrukowany w technologii 3D ma zostać umieszczony na wodzie,co pozwoli zaoszczedzić nawet 50% kosztów budowy. Dodatkowo system został zaprojektowany tak, aby redukować emisję dwutlenku węgla i produkcję odpadów.

Dużo ekologicznych innowacji

Nowatorski dom ma powierzchnię 43 metrów kwadratowych i można go przyrównać do pontonu unoszącego się na wodzie. Wyposażony jest w toaletę, salon z aneksem kuchenny i sypialnię. W środku zastosowano ekologiczne rozwiązania takie jak system odzyskiwania energii, ponownego wykorzystywania wody, dach pokryty zielenią oraz zbiorniki na wodę.

Jak podkreśla Michal Trpak, rzeźbiarz współodpowiedzialny za projekt: „W przyszłości właściciele mogą zburzyć budynek, gdy przestanie być użyteczny, i wydrukować ponownie wykorzystując ten sam materiał”.

Projekt wizualnie nawiązuje do lokalizacji związanej z wodą – ma okrągłe okna przypominające bulaje na statkach. Budynek powstanie w czerwcu 2020 roku, a cała realizacja ma zostać zakończona w 2 miesiące od jego wydrukowania.

Komentarz