Powstaje kolej widokowa nad Soliną. Wkrótce otwarcie.

Trwają prace nad nową atrakcją w bieszczadzkiej Solinie. Będzie to kolejka gondolowa wraz z wieżą widokową. Powstały już budynki stacji oraz wszystkie pięć podpór kolei. Co ciekawe jedna z nich jest najwyższa w Polsce i mierzy 75 metrów. Ośmioosobowe wagoniki będą przejeżdżać nad solińską zaporą na trasie o długości 1,5 km.

Solińskie jezioro przyciąga każdego roku wielu turystów. To wyjątkowe miejsce, gdzie można spotkać to jedyne w swoim rodzaju połączenie pięknej, dziewiczej natury z techniką. Polskie Koleje Linowe właśnie w tej swoistej lokalizacji tworzą atrakcyjną ofertę turystyczną, która już niebawem pozwoli zobaczyć bieszczadzkie krajobrazy z nowej perspektywy – wagonika kolei gondolowej i wieży widokowej. Obiekt ma być dostępny latem przyszłego roku.

Kolej linowa nad zaporą w Solinie

8-osobowy wagonik zabierze turystów ze stacji Plasza zlokalizowanej przy solińskim deptaku. Stacja docelowa będzie usytuowana na górze Jawor, gdzie powstanie wieża widokowa.

Kolejka będzie unoszona przez pięć podpór o różnych wysokościach – najniższa osiągnie wysokość 17 metrów, a najwyższa – 75 metrów. Dzięki temu pasażerowie będą mogli podziwiać niezwykłe krajobrazy górskie, Jezioro Solińskie oraz monumentalną zaporę z różnych wysokości.

Dodatkową atrakcją nowego ośrodka turystycznego w Solinie ma być park tematyczny o powierzchni 4,7 hektara, zlokalizowany na zboczu góry Jawor.

W ramach inwestycji w Solinie powstały już budynki stacji kolei linowej oraz podpory.

– Solina dzięki pięknej przyrodzie Bieszczad i monumentalnej zaporze, a już wkrótce także kolei widokowej, pokaże nam, jak ogromną siłę natury ma to miejsce. Chcemy zadbać o każdy szczegół tak, by nowa atrakcja turystyczna w Solinie była sposobem na poznanie i odkrycie tego miejsca na nowo i z innej perspektywy – mówi Daniel Pitrus, prezes zarządu Polskich Kolei Linowych.

Prace związane z powstaniem nowego ośrodka w Solinie prowadzone są zgodnie z planem. Powstały już budynki obu stacji, a także wszystkie podpory kolei gondolowej. W kolejnych etapach budowy planowane są prace związane z rozciąganiem liny kolei. W przyszłym roku zostanie dokończona konstrukcja wieży widokowej, prace elewacyjne i wykończeniowe, a także zagospodarowanie terenu ośrodka PKL Solina.

 

 

Komentarz