Polacy odkryli naturalny filtr UV produkowany przez bakterie

Odkrycie polskich naukowców może zrewolucjonizować światowy przemysł kosmetyczny. Odkryty przez nich ekstrakt z bakterii może stać się najważniejszym składnikiem kremów z filtrem UF.
Naturalna innowacja

Wynalazek trzech polskich naukowców wygrał konkurs na najlepszy start-up podczas największej, europejskiej konferencji w dziedzinie biotechnologii. Polacy dowiedli, że dzięki substancji pozyskiwanej z bakterii można wytwarzać kosmetyki zapewniające doskonałą ochronę przed Słońcem. Ponadto, mogą stać się o wiele bardziej bezpieczne, mniej rakotwórcze i przyjazne dla środowiska.

–Bakteria, którą znaleźliśmy i to, co możemy z niej ekstrahować, jest czymś, co powinno absolutnie zrewolucjonizować przemysł kosmetyczny. Co niezwykle istotnie, bardzo niewielka ilość tej substancji wystarcza, żeby uzyskać filtr 50 i więcej. Mówimy tu o pełnej ochronie – od UVA, przez UVB, do UBC, a także o promieniowaniu niebieskim, wytwarzanym przez ekrany urządzeń elektronicznych – powiedział dr Adam Kiciak, chirurg i naukowiec.

Bakterie o wyjątkowych właściwościach

Bakteria, której przyjrzeli się Polacy, wywodzi się z rodziny sinic i nazywana jest cyjanobakterią. Przez lata badał ją profesor Jacek Wierzchoś, członek polskiego zespołu. Zadane to utrudniał fakt, że komórki bakterii znajdują się w niewielu miejscach na ziemi i żyją w bardzo trudnych warunkach, nawet 300-krotnie bardziej suchych, niż te panujące na Saharze. Ekstremalne środowisko tych mikroorganizmów jednoznacznie wskazywało na to, muszą one posiadać ultrawydajne mechanizmy chroniące przed promieniowaniem słonecznym.

– Korzystamy z natury, żeby wprowadzić prawdziwą innowację. Jest to substancja, która jest stabilna i nie wchłania się w skórę tak jak inne stosowane substancje. Ta bakteria produkuje naturalny pigment, który ma ochronić ją przed promieniowaniem ultrafioletowym i chcemy zastosować ochronę tej bakterii, do ochrony nas samych – wyjaśniła dr Magdalena Jander, biotechnolog, genetyk.

Hodowla bakterii

Warunki panujące w Polsce się sprzyjają hodowli tego rodzaju bakterii, naukowcy odwzorowali więc w Hiszpanii warunki, w których żyją. Umożliwiło to pozyskiwanie wydzielanego przez nią pigmentu. Wytwarzana przez bakterie substancja ma szansę stać się składnikiem kosmetyków zawierających najszerszy zakres ochrony przed promieniowaniem słonecznym.

Polski zespół pracuje obecnie nad budową ekologicznego zakładu produkcyjnego. Badania kliniczne okazały się sukcesem, dlatego liczą na to, że ich substancja zostanie wdrożona na rynek w przeciągu najbliższych dwóch lat.

Źródło: businessinsider.com.pl

Komentarz