Alpinista znalazł skarb na Mont Blanc, szmaragdy, szafiry i rubiny

Francuski wspinacz, który w 2013 roku znalazł skarb na Mont Blanc, otrzymał połowę jego zawartości. Skrzynia, na którą się natknął, wypełniona była rubinami, szafirami i szmaragdami. Drogocenny pakunek jest zapewne pozostałością po katastrofie lotniczej indyjskiego samolotu, który pół wieku temu rozbił się we francuskich Alpach.

Alpinista, który chciał zachować anonimowość, znalazł w 2013 roku na wysokości 4300 metrów na zboczu Mont Blanc metalową skrzynię wypełnioną drogocennymi kamieniami. Szmaragdy, rubiny i szafiry spakowane były w woreczki z napisem Made in India.

Poszukiwania spadkobierców

Według przypuszczeń skrzynia należała do jednego z pasażerów indyjskiego samolotu, który rozbił się tam pół wieku wcześniej. Znalazca, który oddał skarb na policję, został po latach nagrodzony za swoją uczciwość. Dostał połowę z setek drogocennych kamieni, druga połowa przeszła w posiadanie gminy Chamonix. Każda z tych części warta jest ok. 150 tysięcy euro.

Decyzja zapadła po latach bezskutecznych poszukiwań rodziny, do której należał skarb.

Śledczy skłaniają się ku tezie, że drogocenne kamienie przewoził ktoś na pokładzie samolotu, który rozbił się w 1966 roku. Maszyna leciała z Bombaju do Nowego Jorku.

Komentarz