Chcesz żyć dłużej? Odwiedzaj galerie sztuki, muzea i teatry

O wartościach jakie niesie ze sobą obcowanie ze sztuką, nie musimy chyba nikogo przekonywać. Nie każdy jednak wie, że częste  wizyty teatrach czy muzeach mogą wydłużyć życie. Dowiodły tego ostatnie badania.

Według artykułu naukowego, opublikowanego w “British Medical Journal”, miłośnicy sztuki mają znacznie większe szanse na dłuższe życie.

Ryzyko przedwczesnej śmierci może może obniżyć udział w nawet jednym czy dwóch wydarzeniach kulturalnych rocznie.

Naukowcy z University College London przebadali 6710 osób w wieku powyżej 50 lat. Celem badaczy było sprawdzenie, czy istnieje związek między zaangażowaniem w sztukę a umieralnością. Ekspertom udało się ustalić, że u uczestników badania, którzy tylko raz lub kilka razy w roku chodzili na wystawy do muzeów i galerii, uczestniczyli w spektaklach teatralnych lub koncertach, ryzyko przedwczesnej śmierci było mniejsze o 14 proc. Z kolei u osób, które regularnie (co kilka miesięcy lub częściej) brały udział w wydarzeniach kulturalnych lub zajęciach artystycznych, ryzyko przedwczesnej śmierci obniżało się aż o 31 proc.

Kontakt ze sztuką nie tylko wpływa długość życia, ale także poprawia samopoczucie i sprawia, że szybkiej wracamy do zdrowia.

Potwierdziły to inne badania przeprowadzone w ciągu ostatnich lat w Danii i Wielkiej Brytanii, które powiązały obecność sztuki w szpitalach z lepszymi wynikami pacjentów oraz lepszym samopoczuciem chorych. O dobroczynnym działaniu sztuki wiedzą również kanadyjscy lekarze.

W 2018 roku mogli w ramach testów przepisywać na receptę swoim pacjentom i ich opiekunom bezpłatne wizyty w Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu.

Źródło: bmj.com

 

Komentarz