Dobre wiadomości z oceanu. Będący na skraju wyginięcia tuńczyk odradza się

Gatunki tuńczyka wykazują oznaki powrotu do równowagi, po przełowieniu.

Od dziesięcioleci polują na nie komercyjne firmy rybackie. Jest jednak nadzieja, że mimo wcześniejszych obaw gatunek przetrwa. Wiadomość ta pochodzi od Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), która właśnie opublikowała aktualizację swojej Czerwonej Listy.

Na liście tej znajdują się tysiące gatunków z całego świata, które są zagrożone wyginięciem. Niestety na Czerwonej liście nadal znajduje się 38 000 gatunków, których los jest niepewny. Dla niektórych jednak pojawiły się oznaki odrodzenia.

W 2011 r. uznano, że większość gatunków tuńczyka jest poważnie zagrożona wyginięciem. W 2019 r. złowiono 6 milionów ton tych ryb, których mięso jest jednym z najbardziej wartościowych na świecie.

W ostatniej aktualizacji ponownie oceniono stan siedmiu powszechnie poławianych gatunków tuńczyka i dla czterech z nich pojawiły się dobre wieści.

Tuńczyk atlantycki zmienił się z zagrożonego do wymagającego ochrony, a błękitnopłetwy południowy stał się zagrożony, a nie krytycznie zagrożony. Zarówno tuńczyk długopłetwy, jak i żółtopłetwy przeszły od stanu bliskiego zagrożenia do wymagającego ochrony.

— Te oceny z Czerwonej Listy są dowodem na to, że zrównoważone podejście do rybołówstwa działa, przynosząc ogromne długoterminowe korzyści dla źródeł utrzymania i bioróżnorodności”, powiedział — dr Bruce B Collette, przewodniczący IUCN SSC Tuna and Billfish Specialist Group.

— Musimy nadal egzekwować zrównoważone połowy i zwalczać kłusownictwo — dodał.

Oceany pod presją

W aktualizacji podkreślono, że ochrona jest wysiłkiem globalnym, ponieważ wiele regionalnych populacji tuńczyka nadal cierpi.

Chociaż populacja atlantyckiego tuńczyka błękitnopłetwego pochodzącego z Morza Śródziemnego wzrosła o 22 procent w ciągu ostatnich 40 lat, mniejsza rodzima populacja tego gatunku, która rozmnaża się w Zatoce Meksykańskiej, zmniejszyła się w tym samym okresie o połowę. Tuńczyk żółtopłetwy nadal jest przeławiany w Oceanie Indyjskim.

— Gatunki tuńczyka migrują przez tysiące kilometrów, więc globalna koordynacja ich zarządzania jest również kluczowa — dodaje dr Collette.

Inne stworzenia morskie również borykają się ze skutkami zmiany klimatu, utraty siedlisk i przełowienia. Aktualizacja IUCN wykazała, że ​​prawie 40 procent rekinów i płaszczek jest obecnie zagrożonych wyginięciem.

Komentarz