19 listopada będzie można zaobserwować na niebie ciekawe zjawisko

Mamy dobrą wiadomość dla miłośników spoglądania w niebo. 19 listopada 2021 roku wystąpi zjawisko, które zdarza się raz na kilkaset lat. Niezwykłe wydarzenie astronomiczne potrwa ponad 3 godziny.

Zgodnie z wyliczeniami podanymi przez NASA nadchodzące zaćmienie Księżyca będzie trwało aż 3 godziny, 28 minut i 23 sekundy. Będzie to więc najdłuższe jak dotąd tego typu zjawisko w XXI w. i najdłuższe częściowe zaćmienie Księżyca w ciągu 580 lat — podaje portal livescience.com.

Gdzie będzie widoczne zaćmienie Księżyca — obrazuje grafika NASA

 

Jak widać na powyższej grafice, widowisko można będzie zaobserwować jedynie w zachodnich oraz centralnych regionach Polski, na kilka chwil przed zachodem Księżyca — 19 listopada dojdzie do niego ok. godz. 6:58. Zaćmienie Księżyca 19 listopada będzie lepiej widoczne na północnych i zachodnich krańcach naszego kontynentu.

Kolejne zaćmienie Księżyca — tym razem całkowite — wystąpi 16 maja 2022 r. Będzie ono widoczne w Amerykach, Europie i Afryce.

Dlaczego  Księżyc zrobi się czerwony?

Podczas caÅ‚kowitego lub niemal caÅ‚kowitego zaćmienia, jak w tym przypadku, powierzchnia Księżyca przybiera czerwony kolor. Dzieje siÄ™ tak dlatego, że atmosfera ziemi rozprasza promienie sÅ‚oneczne. „Filtruje” te krótsze — niebieskie i fioletowe. Do naszych oczu docierajÄ… fale o najwiÄ™kszej dÅ‚ugoÅ›ci, czyli czerwone — wyjaÅ›nia Business Insider.

Źródło: NASA, livescience.com, Business Insider

Komentarz