W Polsce powstał największy na świecie dom dla owadów

22 maja na bulwarach wiślanych stanął największy dom dla owadów na świecie. Budowla została skonstruowana z 150 mniejszych domków. Projekt powstał przy współpracy 70 firm deweloperskich, które połączyły swoje siły, aby wziąć udział w wyjątkowym projekcie mającym na celu zwrócenie uwagi na zmniejszoną liczebność zagrożonych gatunków i zwiększenie różnorodności w miastach. Wielki, modułowy dom dla owadów, po kilku miesiącach potrzebnych na weryfikację, uzupełnieniu dokumentacji i dostarczeniu dowodów oficjalnie pobił rekord Guinessa.

Budowę największego na świecie domu dla owadów rozpoczęto 21 maja 2021 roku na Płycie Desantu 3. Dywizji Piechoty w Warszawie, a jego  ostateczny kształt i wielkość zostały ogłoszone dzień później w ramach Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej.

Obiekt ma 89,37 m3 jest wiec większy od rekordowego dotychczas hotelu dla owadów w Wielkiej Brytanii, który ma 81,26 m3. Projektantem konstrukcji jest architekt Paweł Wołejsz, który współpracował z z Igorem Siedleckim – edukatorem przyrodniczym specjalizującym się w badaniu owadów. Koncepcja zakładała budowę modułową domu, dzięki której owady mogą prawidłowo się rozwijać i nie zagrażać sobie nawzajem, z drugiej strony możliwe jest późniejsze podzielenie konstrukcji i rozmieszczenie mniejszych domków na terenie całego kraju i stymulowanie w ten sposób bioróżnorodności.

– Wzięcie udziału w tym projekcie to dla nas ogromny zaszczyt. Ekologia ma dla nas olbrzymie znaczenie. Idea zielonego osiedla przez cały czas przyświecała nam przy planowaniu inwestycji Miasteczko Jutrzenki i konsekwentnie ją realizujemy poprzez instalację paneli fotowoltaicznych i ławek solarnych. Nie jest więc przypadkiem, że jeden z modułów rekordowego domu stanie właśnie na tym osiedlu. Cieszymy się, że możemy również zwiększać w ten sposób świadomość całej naszej branży i przypominać, że dbałość o środowisko jest naszym obowiązkiem – komentowała Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu Aurec Home.

Domek dla owadów na terenie Miasteczka Jutrzenki poza schronieniem dla owadów, będzie pełnić też funkcję edukacyjną. Na spadzistym dachu zamieszczona będzie plansza dydaktyczna, dzięki której mieszkańcy osiedla będą mogli dowiedzieć się więcej o projekcie i znaczeniu ochrony zagrożonych gatunków. To kolejny budujący świadomość ekologiczną element małej architektury na osiedlu. W Miasteczku Jutrzenki pojawi się również szklarnia, dzięki której mieszkańcy będą mogli hodować własne owoce i warzywa.

Komentarz