12-latka z Polski wysłała obraz Elżbiecie II. Otrzymała odpowiedź

12-letnia Wanessa Bąkowska jest utalentowaną malarką, która urodziła się z zespołem Downa. Dziewczynka maluje piękne obrazy, a jeden z nich postanowiła podarować Elżbiecie II. Królowa doceniła gest młodej artystki i odpowiedziała na list.
„Obrazy malowane sercem”

Wanessa Bąkowska prowadzi stronę na Facebooku o nazwie „Obrazy malowane sercem”, na której można podziwiać jej dzieła. Malowanie jest dla 12-latki formą terapii, dziewczynka urodziła się z zespołem Downa.

Niedawno Wanessa postanowiła podarować jeden ze swoich obrazów brytyjskiej królowej Elżbiecie II. Do swojego dzieła dołączyła własnoręcznie napisany list. W tłumaczeniu na język angielski pomogła jej nauczycielka.

„Wanessie od zawsze jest bliskie sercu wszystko, co się wiąże z dworem królewskim — księżniczki, stroje i inne takie, jak to dziewczynka. Kiedyś Wanesska powiedziała, że chciałaby pojechać do królowej, ale wiadomo, że było to wręcz niemożliwe, więc gdzieś to ucichło. I nagle ni stąd, ni zowąd Wanesska namalowała obraz i mówi, że to obraz dla królowej. Bardzo jej na tym zależało. Poprosiliśmy wychowawczynię Anetę Gortat-Kruk o pomoc w napisaniu listu do Elżbiety II, zapakowaliśmy obraz, list, zdjęcie Wanessy i wysłaliśmy” — opowiadała wywiadzie dla „Faktu” mama dziewczynki, pani Karolina.

„Wasza Wysokość, Mam na imię Wanessa i mam 12 lat. Mieszkam w Polsce, w małej miejscowości Lipka. Mam wspaniałych nauczycieli i wielu przyjaciół. Mam mamę Karolinę, tatę Rafała, brata Alana i siostrę Nutkę. Bardzo ich kocham. Jestem osobą z niepełnosprawnością i zespołem Downa. Pomimo tego maluję obrazy. Chciałabym podarować jeden z nich Waszej Wysokości. Tytuł tego obrazu to „Ziemia”. Pozdrowienia z Polski” – napisała Wanessa.

Obraz Wanessy dla królowej
Odpowiedź królowej

Ku zaskoczeniu rodziny okazało się, że obraz wraz z listem dotarł do Królowej, a nastoletnia artystka dostała odpowiedź z Pałacu Buckingham. Mama dziewczynki, pani Karolina Bąkowska, przyznała w rozmowie z „Faktem”, że nikt odpowiedzi nie oczekiwał.

„Bez względu na to, czy odpowiedziała na to dama dworu z polecenia królowej, czy ktoś inny, była to dla nas, a przede wszystkim dla Wanessy, ogromna niespodzianka” – powiedziała.

Z listu, który został udostępniony na stronie Wanessy, wynika, że królowa była poruszona, gdy otrzymała obraz i dołączoną wiadomość.

Obrazy młodej artystki można kupić na Facebooku, wchodząc na stronę: „Obrazy malowane sercem”. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na rehabilitację dla niej i jej młodszego rodzeństwa. Wanessa ma brata, który cierpi na dziecięce porażenie mózgowe oraz siostrzyczkę, która również urodziła się z zespołem Downa.

Komentarz