Ma prawdopodobnie 5484 lata. W Chile odnaleziono najstarsze drzewo świata
Cyprys patagoński, który rośnie w Parku Narodowym Alerce Costero w środkowym Chile może się okazać najstarszym znanym drzewem świata. Jego wiek szacuje się na 5484 lata. Roślina otrzymała imię „Gran Abuelo”, czyli po hiszpańsku pradziadek.
Jeśli jego wiek oszczywany został prawidłowo, oznaczałoby to, że drzewo wykiełkowało wtedy, kiedy w Mezopotamii powstawały pierwsze miasta świata, a księgowi tworzyli pierwsze pismo.
W słojach „Gran Abuelo” odczytać można zapis wahań lokalnych warunków klimatycznych sprzed ponad tysięcy lat!. Tyle że rdzeń wywiercony z drzewa nie sięga, niestety, środka jego pnia. I stąd kontrowersje co do wieku matuzalema.
Jonathan Barichivich, chilijski naukowiec, który go policzył, nie zdołał dowiercić się do „sedna”. Wąski rdzeń, który wyjął z pnia, miał 2,4 tys. ciasnych przyrostów rocznych. Resztę uczony oszacował za pomocą modelu statystycznego, w którym porównał słoje pradziadka do tych widocznych w rdzeniach wywierconych z innych cyprysów patagońskich (Fitzroya cupressoides), a także wziął pod uwagę lokalne warunki klimatyczne. W ten sposób skalkulował wiek drzewa na 5484 lata.
Prawdopodobieństwo tego, że drzewo ma ponad 5 tys. lat, wynosi aż 80 proc.
Jak czytamy w artykule opublikowanym w tygodniku „Science”, Barichivich nie ukrywa, że żywi wobec „swojego” matuzalema gorące uczucia. Jak mówi, na drzewo pół wieku temu natrafił jego własny dziadek, który pracował w parku jako strażnik (podobnie jak matka naukowca).
Odkrycie Barichivicha musi jeszcze zostać uwiarygodnione publikacją naukową, a potem potwierdzone przez dendrochronologów.
Gdyby wiek drzewa został optwierdzony, to „Gran Abuelo” pobiłby dotychczasowego rekordzistę – „Matuzalema”, czyli sosnę ościstą, która w Kalifornii rośnie od 4853 lat.
Park Narodowy Alerce Costero zyskał nazwę właśnie od porastających go cyprysów patagońskich – „alerce” to ich hiszpańska nazwa potoczna, a „costero” oznacza, że chodzi o drzewa rosnące na wybrzeżu.
Park ma ledwie 137 ha powierzchni. Jego najwyższe wzniesienia trochę przekraczają 1 tys. m n.p.m. Panuje w nim wilgotny i umiarkowany klimat, który tworzy znakomite warunki dla rozkwitu życia.
„Gran Abuelo” rośnie w chłodnym i wilgotnym wąwozie, dzięki czemu prawdopodobnie uniknął nie tylko pożarów, ale także drwali. Średnica jego pnia sięga aż 4 m. Jak na prawdziwy las przystało, prastare drzewo porastają mchy, porosty, a także inne rośliny, w tym drzewa.