Ma prawdopodobnie 5484 lata. W Chile odnaleziono najstarsze drzewo świata

Cyprys patagoÅ„ski, który roÅ›nie w Parku Narodowym Alerce Costero w Å›rodkowym Chile może siÄ™ okazać najstarszym znanym drzewem Å›wiata. Jego wiek szacuje siÄ™ na 5484 lata. RoÅ›lina otrzymaÅ‚a imiÄ™ „Gran Abuelo”, czyli po hiszpaÅ„sku pradziadek.

Jeśli jego wiek oszczywany został prawidłowo, oznaczałoby to, że drzewo wykiełkowało wtedy, kiedy w Mezopotamii powstawały pierwsze miasta świata, a księgowi tworzyli pierwsze pismo.

W sÅ‚ojach „Gran Abuelo” odczytać można zapis wahaÅ„ lokalnych warunków klimatycznych sprzed ponad tysiÄ™cy lat!. Tyle że rdzeÅ„ wywiercony z drzewa nie siÄ™ga, niestety, Å›rodka jego pnia. I stÄ…d kontrowersje co do wieku matuzalema.

Jonathan Barichivich, chilijski naukowiec, który go policzyÅ‚, nie zdoÅ‚aÅ‚ dowiercić siÄ™ do „sedna”. WÄ…ski rdzeÅ„, który wyjÄ…Å‚ z pnia, miaÅ‚ 2,4 tys. ciasnych przyrostów rocznych. ResztÄ™ uczony oszacowaÅ‚ za pomocÄ… modelu statystycznego, w którym porównaÅ‚ sÅ‚oje pradziadka do tych widocznych w rdzeniach wywierconych z innych cyprysów patagoÅ„skich (Fitzroya cupressoides), a także wziÄ…Å‚ pod uwagÄ™ lokalne warunki klimatyczne. W ten sposób skalkulowaÅ‚ wiek drzewa na 5484 lata.

Prawdopodobieństwo tego, że drzewo ma ponad 5 tys. lat, wynosi aż 80 proc.

Jak czytamy w artykule opublikowanym w tygodniku „Science”, Barichivich nie ukrywa, że żywi wobec „swojego” matuzalema gorÄ…ce uczucia. Jak mówi, na drzewo pół wieku temu natrafiÅ‚ jego wÅ‚asny dziadek, który pracowaÅ‚ w parku jako strażnik (podobnie jak matka naukowca).

Odkrycie Barichivicha musi jeszcze zostać uwiarygodnione publikacją naukową, a potem potwierdzone przez dendrochronologów.

Gdyby wiek drzewa zostaÅ‚ optwierdzony, to „Gran Abuelo” pobiÅ‚by dotychczasowego rekordzistÄ™ – „Matuzalema”, czyli sosnÄ™ oÅ›cistÄ…, która w Kalifornii roÅ›nie od 4853 lat.
Park Narodowy Alerce Costero zyskaÅ‚ nazwÄ™ wÅ‚aÅ›nie od porastajÄ…cych go cyprysów patagoÅ„skich – „alerce” to ich hiszpaÅ„ska nazwa potoczna, a „costero” oznacza, że chodzi o drzewa rosnÄ…ce na wybrzeżu.

Park ma ledwie 137 ha powierzchni. Jego najwyższe wzniesienia trochę przekraczają 1 tys. m n.p.m. Panuje w nim wilgotny i umiarkowany klimat, który tworzy znakomite warunki dla rozkwitu życia.

„Gran Abuelo” roÅ›nie w chÅ‚odnym i wilgotnym wÄ…wozie, dziÄ™ki czemu prawdopodobnie uniknÄ…Å‚ nie tylko pożarów, ale także drwali. Åšrednica jego pnia siÄ™ga aż 4 m. Jak na prawdziwy las przystaÅ‚o, prastare drzewo porastajÄ… mchy, porosty, a także inne roÅ›liny, w tym drzewa.

 

Komentarz