Uważano że wyginęły. Największe pszczoły na świecie odnalezione w Indonezji

Pszczoły z gatunku Megachile pluto osiągają średnio 4 cm długości, a rozpiętość ich skrzydeł dochodzi do 7,5 cm. Gatunek ten został odkryty w 1858 r. przez biologa Alfreda Russela Wallac’a na indonezyjskiej wyspie Bacan – to właśnie od jego nazwiska pochodzi angielska nazwa „Wallace’s giant bee”.

Przez wiele lat uważano, że gatunek ten wyginał, aż do 1981 roku, kiedy amerykański entomolog Adam C. Messer znalazł 6 gniazd na 3 wyspach z archipelagu Moluków (grupa wysp w Indonezji). Co ciekawe późniejszym wyprawom, które próbowały odnaleźć pszczoły, już się to nie udało, aż do lutego 2019 roku – wówczas organizacja Global Wildlife Conservation, która umieściła pszczoły na liście 25 najbardziej poszukiwanych gatunków, poinformowała o ponownym odkryciu.

– Ujrzenie tego „latającego buldoga” było absolutnie zapierające dech w piersiach. Nie byliśmy w ogóle pewni, czy owady te jeszcze istnieją. Niesamowite było ujrzeć, jak piękny i duży jest ten gatunek. Wciąż słyszę odgłos jego gigantycznych skrzydeł, jak owad przelatywał nad moją głową – powiedział Clay Bolt, fotograf, który udokumentował ponowne odkrycie „pszczoły Wallace’a”.

Komentarz