Hiszpania wprowadza zakaz pakowania w plastik owoców i warzyw

Władze Hiszpanii chcą, aby obywatele kupowali owoce i warzywa bez opakowań, aby ograniczyć zanieczyszczenie plastikiem. Zakaz sprzedaży tych produktów plastikowych opakowaniach w supermarketach wejdzie w życie w 2023 r.

Zakaz używania plastikowych opakowań będzie dotyczył owoców i warzyw w porcjach poniżej 1,5 kg. Jak zaznacza hiszpańska gazeta „El País”, przepisy nie będą dotyczyły  produktów, które mogą się zepsuć, jeśli są sprzedawane luzem.

Hiszpania walczy z plastikiem

Dekret przygotowany przez hiszpańskie Ministerstwo Przemian Ekologicznych dostosowuje krajowe prawo do przepisów Unii Europejskiej i jest zainspirowany podobnymi przepisami we Francji, które wejdą tam w życie w przyszłym roku.

Jak powiedział w rozmowie z „El País” rzecznik ministerstwa Przemian Ekologicznych celem jest „walka z nadużywaniem” plastikowych opakowań.  Chodzi o uniknięcie absurdalnych sytuacji, gdzie czasem jeden owoc czy warzywo bywa pakowane w plastik.

Jak podkreślił Hiszpański urzędnik, zanieczyszczenie plastikiem przekroczyło dopuszczalną granicę. Dodał, że Hiszpania będzie dążyć do tego, aby 100 proc. opakowań nadawało się do recyklingu do 2030 r.

Kraj chce także ograniczyć sprzedaż plastikowych butelek o połowę. Rozważane są również przepisy zachęcające do instalowania fontann do picia w przestrzeni publicznej, wprowadzania alternatyw dla sprzedaży napojów butelkowanych i ograniczenia dystrybucji jednorazowych kubków do picia podczas wydarzeń publicznych.

Przedstawiciele organizacji ekologicznych są zadowoleni z przyjętej dyrektywy, ale dodali, że hiszpański rząd nie działa wystarczająco szybko, aby położyć kres zanieczyszczeniu plastikiem.

Pijemy z plastiku, jemy z plastiku i oddychamy plastikiem — powiedział „El País” Julio Barea, aktywista Greenpeace.

Według Ministerstwa Transformacji Ekologicznej Hiszpania generuje 1,6 mln ton odpadów z plastikowych opakowań każdego roku. Dwie trzecie tego trafia na wysypiska i nie jest poddawane recyklingowi.

Źródło: english.elpais.com

Komentarz