16-latkowie z Polski jako pierwsi na świecie znaleźli sposób na utylizację plastiku

Dwoje nastolatków z Polski wynalazło innowacyjną metodę utylizacji tworzyw sztucznych. Młodzi badacze wykazali, że na wyciągnięcie ręki dysponujemy skuteczną metodą szybkiego plastiku, który zaśmieca nasze środowisko. Paulina Frątczak i Adrian Grzonka otrzymali za swoje badania jedno z najważniejszych na świecie wyróżnień dla młodych naukowców.

16-letni uczniowie Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju jako pierwsi na świecie udowodnili, że larwy zwykłego mola woskowego w odpowiedniej temperaturze utylizują worki foliowe. Tym samym wynalazcy znaleźli sposób utylizacji plastiku, który stanowi jeden z głównych problemów ekologicznych na naszej planecie.

Paulina i Adrian zostali odznaczeni za swoje osiągnięcie złotym medalem w kategorii „ochrona środowiska”, nagrodą specjalną „Canadian Special Award” oraz nagrodą dla młodych innowatorów „Best young inventors award” w Międzynarodowym Konkursie Innowacyjności iCAN 2021 w Kanadzie.

Badania trwały kilkanaście miesięcy

Inspiracją do pracy był tekst naukowy z 2017 r., w którym zgłoszono hipotezę o ciekawych cechach larw pewnej motylicy. Młodzi naukowcy chcieli odpowiedzieć na pytanie, jak larwy mola woskowego zachowują się i rozwijają w różnych warunkach termicznych, przy różnym dostępie do pożywienia, w zależności od jego ilości, a przede wszystkim zastanawiali się nad wpływem tych czynników na utylizację polietylenu. Każde z nich badało larwy w innych warunkach. Ich badania trwały kilkanaście miesięcy.

Młodym badaczom udało się wykazać, że larwy tego owada naprawdę utylizują polietylen, a robią to najskuteczniej w temperaturze 24 st. C oraz gdy stosunek wosku pszczelego, którym są karmione, do folii polietylenowej wynosił 1:1.

„Nasza przyszłość jest tylko w takich ludziach. Tylko to pokolenie będzie w stanie naprawić błędy, które popełnialiśmy przez ostatnie dziesięciolecia. Młodym gratuluję wiedzy, pasji i przede wszystkim wrażliwości na potrzeby planety” – napisał na Facebooku Maciej Kawecki, doktor nauk prawnych, nauczyciel akademicki i popularyzator nauki.

Komentarz