Strażacy z województwa łódzkiego podarowali Ukraińcom 11 wozów gaśniczych

Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej z woj. Łódzkiego przygotowali 11 wozów gaśniczych, które zostaną przekazane na Ukrainę. „To starsze, ale w pełni sprawne wozy, przekazane przez jednostki, które mają nowsze pojazdy” – powiedział PAP rzecznik łódzkiej PSP Jędrzej Pawlak.

Wozy przekazały jednostki OSP  ze Zgierza, Opoczna, Piotrkowa Tryb., Brzezin, Łęczycy i Łodzi. Sprzęt jest już w powiatowych komendach PSP i czekają na dyspozycje z komendy głównej.

„Są to starsze pojazdy przekazane przez jednostki, które mają i używają nowszych wozów, a więc ta pomoc w żaden sposób nie będzie umniejszać zasobów OSP i wpływać na jej działanie. Łącznie w woj. łódzkim zgłoszono możliwość przekazania 12 wozów w ramach pomocy dla strażaków z Ukrainy, ale jeden z nich jest wciąż w naprawie” – poinformował Jędrzej Pawlak.

Niektóre jednostki OSP dodatkowo doposażyły wozy w węże i armaturę.

Jak dodał Pawlak, przekazywany sprzęt jest w pełni sprawny. „Fakt, że są to wozy starsze, wcale nie świadczy na ich niekorzyść, bo na przykład w przypadku awarii silnika łatwiej można je naprawić we własnym zakresie. W tych najnowszych potrzebny jest do tego komputer. W warunkach, w jakich pracują ukraińscy strażacy, to może mieć znaczenie” – wyjaśnił.

Już wcześniej strażacy z woj. łódzkiego wspomogli swoich kolegów z walczącej Ukrainy. W poniedziałek do punktu przy granicy, skąd odbierana jest pomoc, trafiło 136 palet ze sprzętem ochrony osobistej.

Komentarz