Pięć ciekawostek na temat kociej inteligencji

Właściciele kotów zapewne nie raz zastanawiali się, co dzieje się w głowach ich pupili. Zagadnienie to ciekawi również naukowców i miłośników zwierząt, dzięki temu wiemy o nich coraz więcej. Poniżej przedstawiamy pięć ciekawostek na temat kociej inteligencji. Niektóre mogę się okazać zaskakujące.
Dyskusja na temat mądrości kotów

Temat inteligencji kotów od dawna zastanawia zarówno badaczy, jak i właścicieli tych uroczych i tajemniczych zwierząt. Czy koty są mądrzejsze od psów? Czy potrafią się uczyć? Te i wiele innych pytań pada podczas dyskusji na temat kociej inteligencji. Odpowiedź zależy tak naprawdę od tego, w jakim kontekście będziemy ją rozpatrywać.

Według niektórych opinii miarą mądrości jest zdolność do nauki, a w przypadku zwierząt do trenowania. W tym przypadku koty wypadają gorzej nią psy, jednak czy powodem tego jest aktywność mózgu? Czy może chodzi po prostu o dumną, kocią osobowość? Koty przecież niespecjalnie lubią wykonywać polecenia. Co wcale nie oznacza, że nie potrafią.

Koty, w przeciwieństwie do psów, obdarzone są inteligencją intrapersonalną. Psy za to mogą pochwalić się zdecydowanie lepiej rozwiniętą inteligencją społeczną.

Innym kryterium jest zdolność do przystosowania się do panujących warunków. A w tym domowe koty zdają się mieć niewielu rywali. W końcu ich niezwykłe zdolności przystosowawcze pozwoliły im przetrwać trudny proces udomowienia i nękania na przestrzeni wieków. Dziś ich liczebność, a także pozycja w ludzkim domu pozwala stwierdzić, że świetnie sobie poradziły z wszelkimi niedogodnościami i przeciwnościami losu.

Ciekawostki na temat kociej inteligencji

Miłośnicy kotów nie mają wątpliwości na temat tego, czy są to zwierzęta inteligentne. Nie potrzeba na to dowodów naukowych, wystarczy codzienna obserwacja wyczynów tych zwierząt. Chcielibyśmy się skupić na przejawach kociej inteligencji. Poniżej przedstawiamy mało znane ciekawostki na ten temat:

1. Koty mają niezwykłą zdolność uczenia się na podstawie obserwacji i doświadczenia

Inną definicją inteligencji jest zdolność uczenia się na podstawie obserwacji i doświadczeń. To główna metoda uczenia się małych kotków. Te, obserwując matkę, powtarzają jej postępowanie. Jednak metoda ta działa przez całe życie. Koty stosunkowo łatwo dostosowują się do obecnego środowiska, ponieważ mogą dopasowywać swoje wspomnienia z przeszłych środowisk przez całe życie. Dobrze rozwinięta pamięć, zatrzymywanie zdobytej wiedzy i wykorzystywanie jej do rozwiązywania problemów w nowym środowisku sprawiają, że koty świetnie radzą sobie z wieloma problemami.

2. Mózg kota podobny jest do budowy mózgu ludzkiego

Mózg kota zajmuje około 1% masy ciała. Jednak najważniejszą rzeczą w ocenie inteligencji gatunku jest pofałdowanie powierzchni i struktura mózgu, a nie jego wielkość. Według naukowców fizyczna struktura mózgów ludzi i kotów jest bardzo podobna. Zarówno mózg ludzki, jak i mózg kota mają korę mózgową z podobnymi płatami, która jest równie silnie pofałdowana.

Analizy kocich mózgów pokazały, że są one podzielone na wiele obszarów. Możliwość wymiany informacji sensorycznych pomiędzy nimi pozwala mózgowi konstruować złożone postrzeganie świata rzeczywistego oraz reagować na jego otoczenie i manipulować nim. Koty posiadają pamięć wzrokowo-rozpoznawczą i mają elastyczność kodowania mózgowego na podstawie informacji wizualnych. Poza tym koty mają około dwa razy więcej neuronów w korze mózgowej niż psy, która jest obszarem mózgu odpowiedzialnym za przetwarzanie informacji. To pozwala przypuszczać, że inteligencja kotów przewyższa w jakiś sposób inteligencję psów.

3. Koty nas rozumieją

Może i koty nie rozumieją naszej złożonej mowy, ale potrafią kojarzyć słowa i ich ton z czynnościami, jakie się po nich zwykle odbywają. Dlatego doskonale reagują na najczęściej pojawiające się komunikaty, np. „jedzonko”, czy „zejdź”. Przeprowadzone dotychczas badania dowodzą, że domowe futrzaki są w stanie zrozumieć od 25 do 30, a nawet i do 50 słów. Czytają także nasze gesty, doskonale wyczuwają ludzkie emocje i reagują na mimikę, choć same mają mocno ograniczoną możliwość posługiwania się nią.

4. Koty nieźle radzą sobie z liczeniem

Choć nasze domowe zwierzaki raczej nie przypominają matematycznych geniuszy, to warto mieć świadomość, że wiele umiejętności ujawnia się dopiero w razie potrzeby. A że domowe koty wszystko mają podane na talerzu, do tego ich opiekunowie dość rzadko prowadzą z nimi zaawansowane treningi, to zdolności te nie mają okazji ujrzeć światła dziennego lub po prostu się nie rozwijają. Tymczasem udowodniono, że dzikie koty, takie jak lwy, mają zdolność wiązania liczb z dźwiękami. Z niewielu przeprowadzonych do tej pory badań wynika, że kocia umiejętność liczenia jest porównywalna do poziomu, jaki reprezentują ryby. A ten uważa się za dość biegły – oczywiście jak na zwierzęce warunki!

5. Inteligencja kota jest ściśle powiązana z jego dietą

Dieta w przypadku wszystkich organizmów ma związek z rozwojem zdolności poznawczych. W przypadku kotów odpowiednie pożywienie rozwija takie zdolności jak pamięć krótko- i długotrwała, uczenie się, skupianie uwagi i rozwiązywanie problemów. Aby mruczki mogły poprawnie się rozwijać, powinny żywić się pełnowartościowym pożywieniem bogatym w: kwasy tłuszczowe omega-3 (kwas alfa-linolenowy, kwas dokozaheksaenowy – DHA – i kwas eikozapentaenowy – EPA), kwasy omega-6 (np. kwas arachidonowy), taurynę oraz cholinę. Związki te pozwalają kotu dłużej cieszyć się pełnią formy, oddalają także ryzyko starczej demencji.

Kocia inteligencja to zdolność udomowionego kota do rozwiązywania problemów i dostosowywania się do otoczenia. Jednak każdy do prawidłowego rozwoju potrzebuje również treningu, a także motywacji, która jest kluczowa w tym procesie. Koty to konformiści, posiadający swoją własną teorię na szczęście, nie potrzebują naszej pozytywnej oceny ich umiejętności.

Komentarz