Samotny bocian próbuje wychować pisklę. Mieszkańcy pomagają ocalić malucha

Bociany gniazdujące w Przygodzicach (woj. wielkopolskie) miały w tym sezonie wyjątkowego pecha. Okoliczni mieszkańcy starają się pomóc w karmieniu pisklęcia bocianowi, który otrzymał imię Dziedzic. Jego partnerka Przygoda zniknęła bez śladu kilka dni temu. Dodatkowo siedlisko jest ponownie atakowane przez intruza.

Przygoda od kilku dni nie wraca do gniazda

Bociany z Przygodzic doczekały się w tym roku czterech jaj. Niestety ich dom jest w tym sezonie regularnie atakowany przez intruzów. W wyniku brutalnych walk ptaki straciły dwa jaja. Z trzeciego nie wykluło się pisklę. 17 maja na świecie pojawił się jedynak Szczęściarz!

Para troskliwie opiekowała się maleństwem, jednak 3 czerwca Przygoda wyleciała z gniazda i dotąd nie wróciła. Do tej pory nie wiadomo co się stało z bocianicą. Tymczasem Dziedzic samotnie próbuje wykarmić potomka, odpierając jednocześnie ataki intruza.

W opiece nad pisklęciem postanowili pomóc okoliczni mieszkańcy. Zorganizowano również wizytę weterynaryjną w gnieździe, by sprawdzić stan malucha.

Od kilku dni miłośnicy bocianów obserwują to, co dzieje się w siedlisku Dziedzica. Bocian stara się z całych sił opiekować pisklęciem, jednak sam nie jest w stanie zagwarantować mu odpowiedniej ilości pożywienia. Ludzie dobrej woli postanowili więc ułatwić ptakom zdobywanie pokarmu.

Osoby, które śledzą losy bocianów w Przygodzicach wiedzą, że od kilku dni samiec samotnie próbuje wychowywać młodego.

„Właśnie podjechały rybki pod gniazdo. Obserwujemy, czy Dziedzic skusi się na wannę karasi… Maluch na pewno jest bardzo głodny” – czytamy na facebookowej stronie fanów bocianów z Przygodzic.

Z relacji osób, które stale obserwują ptasią rodzinę, wynika, że bocian skorzystał z pomocy i skusił się na posiłki dostarczane przez wolontariuszy. Pozostaje mieć nadzieję, że Dziedzicowi wystarczy sił na wychowanie pisklaka, a maluch będzie rósł zdrowo.

To, co dzieje się w gnieździe w Przygodzicach, możecie podglądać na stronie www.bociany.przygodzice.pl.

 

 

Komentarz