Candida Uderzo w wieku 100 lat odnowiła prawo jazdy!

Włoszka Candida Uderzo obchodziła niedawno swoje setne urodziny. Kobieta zgłosiła się do szkoły nauki jazdy. Jak informują lokalne media, seniorka zaimponowała egzaminatorom swoim doskonałym wzrokiem, reakcjami i umiejętnościami prowadzenia auta. W efekcie odnowiono jej prawo jazdy na okres dwóch lat. — Nie jestem osobą, która siedzi zamknięta w domu — wyjaśniła kobieta.

— Mam 100 lat i naprawdę miałam szczęście, że byłam tak zdrowa. W szpitalu byłam raz z powodu przepukliny. Myślę, że wystarczy — powiedziała Candida Uderzo w rozmowie z dziennikiem „Corriere del Veneto”.

Urodzona w 1922 r. Vincezna Candida Uderzo pochodzi z w prowincji Vincezna. Kobieta będzie mogła prowadzić samochód do 2024 r. Po tym czasie, jeśli dalej będzie chciała siedzieć za kółkiem, musi ponownie zdać egzamin i przedstawić zaświadczenie od lekarza. Na chwilę obecną nie zapowiada się, że mogłoby być inaczej.

— Jedyne tabletki jakie biorę, to takie na sen. Jem wszystko. Od zawsze lubiłam chodzić w góry, na grzyby. Ważne jest też rozmawianie z ludźmi. Krótko mówiąc – nie jestem kimś, kto siedzi zamknięty w domu – przyznała kobieta.

100-latka za kierownicą

Kobieta oznajmiła, że odnawiając swoje prawo jazdy, chciała odciążyć jedynego syna, który do tej pory pomagał jej w roli kierowcy.

— Nie wierzyłem, że jej się to udało. Jest co prawda zdrowa i czyta gazetę bez okularów, ale i tak nie zawsze odnawiają licencję w takim wieku. Zawsze może zdarzyć się choroba. Poprosiliśmy mamę, żeby jeździła bezpiecznie. Nie zainstalowaliśmy jej jeszcze GPS-a, ale zazwyczaj uprzedza nas, dokąd jedzie — wyjaśnia syn seniorki.

Brytyjski „The Guardian” wskazuje, że populacja stulatków we Włoszech jest jedną z najwyższych w Europie i zwiększa się z każdym rokiem. Według danych Istituto Nazionale di Statistica, we Włoszech żyje obecnie 20 456, które ukończyły 100. rok życia. Dla porównania w roku 2019 było to 14 456 osób.

Źródło: bas/Corriere del Veneto/The Guardian

 

One thought on “Candida Uderzo w wieku 100 lat odnowiła prawo jazdy!

Komentarz