15-letni geniusz z Jarosławia. Stworzył klawiaturę dla osób sparaliżowanych, teraz czeka na patent

— Takie dziecko rodzi się raz na dekadę. Staramy się go przypilnować i nie zmarnować jego talentu — mówi o Filipie Piękosiu jego nauczyciel, Artur Tutka.

Choć ma zaledwie 15 lat,  sam stworzył pierwszą na świecie klawiaturę dla osób całkowicie sparaliżowanych, pasującą do każdego sprzętu IT. Jego wynalazek może zmienić się życie tysięcy osób żyjących w Polsce, a może i na świecie. Filip Piękoś to skromny, młody geniusz, ale jego nauczyciel, zadbał o to, by usłyszał o nim świat.

Projektem zainteresował się dr Maciej Kawecki, który w programie „Dzień Dobry TVN” ma swój cykl o nowych technologiach. Po tym, gdy Filip wraz ze swoim nauczycielem wystąpili w telewizji śniadaniowej, rozdzwoniły się telefony, m.in. od osób niepełnosprawnych.

Filip uczęszcza do Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu, a jego opiekunem naukowym jest pan Artur Tutka.

— To co ten młody człowiek potrafi, naprawdę nie mieści się w głowie. Jako pierwszy i do tej pory jedyny na świecie stworzył sam personalizowaną, programowalną klawiaturę do komputera, tabletu, smartfonu i telewizora przeznaczoną dla niepełnosprawnych z całkowitą nieczynnością kończyn dolnych i górnych! — mówi pan Artur.

ZHELTA K6 to personalizowana, programowalna klawiatura do komputera, tabletu, smartfonu, telewizora itd. z założenia przeznaczona głównie dla niepełnosprawnych z całkowitą nieczynnością kończyn dolnych i górnych. Urządzenie posiada 6 elementów czynnych, których funkcje można dostosować do indywidualnych wymagań użytkownika. Wbudowany w klawiaturę wyświetlacz OLED umożliwia podgląd aktualnie wprowadzonego oprogramowania, funkcji klawiszy lub dowolnych innych informacji.

— To urządzenie może zmienić życie, osobom szczególnie dotkniętym przez los — zaznacza pan Artur Tutka.

Rodzice Filipa zadbali o to, aby złożyć wniosek patentowy w Urzędzie Patentowym RP. Przyszło już potwierdzenie jego przyjęcia. Teraz konieczna jest weryfikacja, czy wcześniej ktoś już czegoś podobnego nie wymyślił. Potrwa to przynajmniej rok, jednak szanse są bardzo duże.

Filip dostał się również do najważniejszego w Polsce konkursu dla innowatorów „Explory 2022”. Walczy o Wielki Finał w Gdyni i nagrodę publiczności w konkursie. Link do głosowania TUTAJ.

Komentarz