Popularna roślina ma skutecznie hamować rozwój Covid-19

Według badań opublikowanych w piśmie „Scientific Reports”, związki zawarte w wyciągu z bylicy rocznej skutecznie zwalczają wirusa SARS-CoV-2 w tkance płucnej.

Bylica roczna (Artemisia annua) rośnie głównie w Azji, Ameryce Południowej i w Europie. W Polsce roślina ta występuje dosyć rzadko, spotkać ją można głównie w południowych regionach kraju. Wyciąg z tej rośliny zawierają związek o nazwie artemizynina, który, podobnie jak jej pochodne, wykorzystywany jest w leczeniu malarii.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Kopenhaskiego, Instytutu Maxa Plancka w Poczdamie i Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego postanowił sprawdzić, czy artemizynina lub jej pochodne mogą być skuteczne w leczeniu COVID-19.

Potrzebna kontynuacja badań

Do badań wykorzystano ekstrakty z bylicy rosnącej w amerykańskim stanie Kentucky. W warunkach laboratoryjnych badacze zainfekowali ludzką tkankę płuc duńskim wariantem wirusa SARS-CoV-2, a następnie dodawali ekstrakty z bylicy. Zaobserwowano, że zarówno artemizynina, jak i jej pochodne – artezunat i artemeter – skutecznie hamowały rozwój choroby.

Najskuteczniejszy okazał się artezunat, po nim artemeter, a na końcu artemizynina.

Naukowcy planują kontynuować badania nad skutecznością tych związków podczas badań klinicznych.

Źródło: nature.com

Komentarz