Bohaterskie wombaty ratują inne zwierzęta przed suszą, kopiąc kratery

Zauważono, że wombaty pomagają innym zwierzętom uzyskać dostęp do wody, w nękanych suszą regionach Australii. Ci przypadkowi bohaterowie dokopali się do podziemnych źródeł, na terenach farmy mieszczącej się a południowy zachód od Merriwa w Nowej Południowej Walii, tworząc w ten sposób wodopój, z którego korzystały również inne gatunki – donosi ABC News.

W tym przypadku wombaty przejęły rolę naturalnych inżynierów środowiskowych, poszerzając krater na farmie Teda Finniego. Według szacunków właściciela farmy, dziura wykopana przez te zwierzęta ma obecnie około 20 metrów średnicy i 4 metry głębokości.

Finnie poinformował, że zainstalowana tam foto pułapka uchwyciła ptaki, goanny, oposy, kolczatki i emu korzystające z nowopowstałego wodopoju. Wydaje się, że prace wykonane przez wombaty zachęciły nowych gości do korzystania z tego obszaru.

– Wygląda na to, że wombaty kopią dziury w poszukiwaniu wody, a inne zwierzęta z tego korzystają – powiedziała w wywiadzie dla ABC News profesor Julie Old, biolog z Western Sydney University.

Julie Old po przyjechaniu na miejsce, stwierdziła, że krater wykonany przez te sympatyczne zwierzęta jest naprawdę wyjątkowy. Powiedziała, że spotkała się już wcześniej z kilkoma przypadkami, kiedy wombaty dokopały się w ten sposób do wody.

To nie pierwszy raz, kiedy wombaty przyciągają uwagę swoim „bohaterstwem”. Na początku ubiegłego roku pojawił się tweet, z informacją o wombatach ratujących lokalną faunę przed ogniem, poprzez zaganianie uciekających zwierząt do swoich nor. Wpis rozszedł się błyskawicznie po sieci.

„Najwyraźniej wombaty na obszarach dotkniętych pożarem nie tylko pozwalają innym zwierzętom schronić się w ich głębokich, ognioodpornych norach, ale aktywnie zaganiają do nich uciekające zwierzęta” – napisali autorzy wpisu.

Jednak ta informacja nie była dokładnie taka, jak się wydawało. Eksperci postanowili rozwiać plotki, informując, że zwierzęta ukrywające się przed pożarami w norach wombatów były nieproszonymi gośćmi.

– Nie powiedziałbym, że wombaty są „szczęśliwe”, dzieląc swoje lokum z innymi zwierzętami, ale będą je „tolerować”, o ile nie będą im zbytnio przeszkadzać – powiedział dr Michael Swinbourne, ekolog z University of Adelaide.

Wombaty są na ogół samotnymi stworzeniami, ale mogą dzielić przestrzenie z bliskimi krewnymi. W przeszłości widywano je z innymi gatunkami, w tym z gadami, gryzoniami, kolczatkami i koalami.

– Mamy zdjęcia pingwinów, które schroniły się w norze wombata, aby uciec uwadze orła morskiego – powiedział Swinbourne

Źródło: abc.net.au

Komentarz