19-latek z Polski wygrał konkurs Intela. Jego algorytm zmniejszy liczbę wypadków
Tegoroczny maturzysta, który już trzy lata temu opracował algorytm chroniący przed przyśnięciem za kierownicą, podejmie współpracę z formą Volvo, której owocem ma być poprawa bezpieczeństwa na drogach.
W wieku 16 lat Maksymilian Paczyński, w ramach pracy zaliczeniowej, stworzył algorytm wykrywający zaśnięcie kierowcy za kierownicą. Jego projekt wygrał najważniejszy na świecie konkurs technologiczny Intela w San Francisco. Dziś zdolny uczeń ma 19 lat, a jego wynalazkiem zainteresowało się Volvo. We wtorek 17 maja w Warszawie w siedzibie firmy Maksymilian opowiadał o sztucznej inteligencji w służbie motoryzacji.
Gdy myślimy o sztucznej inteligencji w motoryzacji, przychodzą nam zapewne na myśl autonomiczne samochody. Jest jednak wiele innych technologii zapobiegających wypadkom, w których samochód sam podejmuje decyzję i reaguje na sytuacje drogowe.
Gdy zmęczony kierowca na ułamek sekundy zapadnie w sen, może spowodować wypadek. Algorytm opracowany przez Maksymiliana śledzi ruchy rąk i oczu. Gdy wykryje, że kierowca zapada nieświadomie w taki stan, włącza alarm i go budzi.
— Stres jest pochodną zmęczenia. Analizując zmęczenie, możemy monitorować stres. Oko połączone jest przecież z mózgiem — mówił Maksymilian Paczyński.
Maksymilian jest niebywale skromnym człowiekiem. Uważa, że jego osiągnięcie wcale nie jest wielkie. — Chciałem tylko stworzyć algorytm, który wykrywa zmęczenie — mówi. Jak dodaje, teraz zajmie się algorytmami, które mają ułatwić życie niedowidzącym i niewidomym. Najpierw chce jednak dostać się na studia na Politechnice Warszawskiej.
Dlaczego chciałby zostać w Polsce, skoro dostałby się na renomowany MIT albo Yale? — Jest mi tu łatwiej, znam dużo więcej ludzi. Za granicą — mówi — wszystko zaczynałbym od zera.
Gratuluję! Bardzo dobre wieści!