Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń. Nowe prawo ma ograniczyć ilość odpadów

Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń to nie tylko wygoda, ale również bardzo dobre rozwiązanie ekologiczne. Przepisy mający na celu ograniczenie ilości elektronicznych odpadów właśnie wchodzi w życie. Co więcej, na terenie Unii Europejskiej wprowadzony ma zostać zakaz sprzedawania elektroniki wraz z ładowarkami.

Według nowych przepisów, zaproponowanych przez przedstawicieli Komisji Europejskiej, producenci urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony czy tablety, będą musieli wprowadzać na rynek produkty z uniwersalną ładowarką typu USB-C.

Celem nowych regulacji jest przede wszystkim ograniczenie ilości produkowanych ładowarek, a także redukcja odpadów. Jak zauważają przedstawiciele KE, konsumenci są zirytowaniu koniecznością nadmiernego wymieniania ładowarek.

– Europejscy konsumenci byli wystarczająco długo sfrustrowani niezgodnymi ładowarkami piętrzącymi się w ich szufladach. Daliśmy branży dużo czasu na opracowanie własnych rozwiązań, teraz nadszedł czas na działania legislacyjne dotyczącej uniwersalnej ładowarki – powiedziała Margarethe Vestager, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

Aby przepisy weszły w życie, wniosek, który dotyczy zmienionej dyrektywy w sprawie urządzeń radiowych, będzie musiał zostać poddany głosowaniu przez przedstawicieli Parlamentu Europejskiego. W przypadku, gdy wniosek zostanie przyjęty, producenci będą mieli 24 miesiące na dostosowanie się do nowych przepisów.

Nowe prawo, które ma obowiązywać we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej, ma zachęcać konsumentów do ponownego korzystania przy zakupie nowego urządzenia z posiadanych już ładowarek. Sprawi to, że klienci będą mogli kupować nowe urządzenia bez dołączonej ładowarki – niezależnie od jakiego producenta będzie pochodził ich sprzęt. Uniwersalny system ma być oparty na technologii złączy typu USB-C.

Przeciwko nowym przepisom protestują przedstawiciele amerykańskiego koncernu Apple będącego jednym z największych producentów elektroniki na świecie.

– Jesteśmy zaniepokojeni, ponieważ surowe przepisy nakazujące produkowania urządzeń z jednym rodzajem złącza tłumią innowacje, zamiast do nich zachęcać, co z kolei zaszkodzi konsumentom w Europie i na całym świecie – powiedzieli przedstawiciele firmy.

Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń

Według wytycznych nowe prawo ma objąć producentów smartfonów, tabletów, kamer, aparatów, słuchawek, przenośnych głośników i przenośnych konsol do gier wideo. Inne produkty, takie jak smartwatche i pozostałe urządzenia tego typu, nie zostały wzięte pod uwagę ze względów technicznych, związanych z rozmiarami oraz warunkami użytkowania. Zgodnie z zaproponowanymi przepisami, producenci będą również zmuszeni do zapewnienia interoperacyjności standardów szybkiego ładowania oraz do przekazywania konsumentom informacji dotyczących standardów ładowania.

Komentarz