MÅ‚ode kobiety z Burkina Faso Å‚amiÄ… stereotypy naprawiajÄ…c samochody

Młode kobiety z Afryki Zachodniej zaglądają pod maski samochodów, burząc w ten sposób stereotyp, że mechanika pojazdowa to praca mężczyzn.

Rola kobiet w afrykańskim kraju muzułmańskim ogranicza się zwykle do opieki nad domem i wychowywania dzieci. Jednak na gorących i zakurzonych obrzeżach Ouagadougou, stolicy Burkina Faso, dziewczęta i kobiety z defaworyzowanych środowisk, są szkolne, aby stać się kimś zupełnie innym – mechanikiem samochodowym.

W centrum CFIAM studenci kładą podwaliny pod swoją przyszłość w różnych zawodach, od mechaniki po elektronikę, odważając się wstrząsnąć zakorzenionymi tradycjami kraju.

Praca przy samochodach była do tej pory uważana w Burkina Faso za zajęcie wyłącznie dla mężczyzn. Warto zaznaczyć, że jest to kraj o wysokim współczynniku bezrobocia wśród młodzieży, zwłaszcza wśród młodych kobiet. Fala ekstremistycznych islamskich przekonań i terroryzmu zahamowała pozytywne zmiany w tym regionie. Zajęcia pomagają więc kobietom wyuczyć się konkretnego zawodu, stwarzając szansę na niezależność i bezpieczeństwo finansowe dla ich rodzin.

Do szkoły uczęszcza prawie 200 uczniów, którzy uczą się osiem godzin dziennie, sześć dni w tygodniu, szeregu wymagających przedmiotów, od matematyki po język francuski. Intensywne kursy praktyczne obejmują również elektrykę samochodową i budowę autokarów.

– Ludzie nie są do końca przekonani, kiedy diagnozujemy usterkę u ich samochodzie – mówi 27-letnia Rookia, która po raz pierwszy uczestniczyła w zajęciach mechaników samochodowych w 2016 roku.

– Jeśli ktoś chce mnie kochać, musi zaakceptować, że jestem niezależną kobietą – dodaje.

Komentarz