Wyprodukowano pierwszą partię klocków LEGO z odzyskanych butelek

Firma LEGO stawia kolejny krok w kierunku ekologicznej rewolucji. Tym razem duński koncern zabawkowy postawił na produkcję klocków z odzyskanych butelek PET. Producent od kilku lat zapowiada, że jego głównym celem na najbliższe lata jest modyfikacja klocków w taki sposób, by były produkowane z poszanowaniem dla środowiska i surowców.

Pierwsze klocki LEGO wyprodukowane z odzyskanych butelek PET to na razie prototypy, które będą testowane w różnych warunkach i wariantach, aby móc określić ich wytrzymałość, trwałość, a także możliwości usprawnienia produkcji. Według zapowiedzi duńskiego koncernu, do 2030 roku wszystkie klocki LEGO będą wykonywane z plastiku pochodzącego z recyklingu.

Prototyp, nad którym pracowano przez ostatnie trzy lata, został wykonany ze zużytych plastikowych butelek pozyskanych od dostawców w Stanach Zjednoczonych. Z jednej litrowej butelki plastikowej można wykonać około 10  standardowych cegiełek o wymiarach 2×4.

Firma Lego przetestowała ponad 250 receptur tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu, aby stworzyć klocki spełniające wymagania firmy w zakresie jakości, bezpieczeństwa i zabawy. Ważna była również wytrzymałość w miejsach sprzężeń klocków. Jeżeli kombinacja materiałów okazałaby się za mało wytrzymała, miejsca sprzężeń mogą się przecierać, lub kruszyć co sprawi, że nie będzie można ich precyzyjnie łączyć, a to zepsuje całą zabawę.

Lego planuje teraz rygorystycznie przetestować i rozwinąć prototypową cegłę, zanim oceni, czy wprowadzić rPET do produkcji. Testy określą, czy zgłoszona do opatentowania formuła materiału jest wystarczająco mocna i trwała dla klocków Lego.

“Musimy popracować nad tym, jak konsekwentnie barwimy materiał i przyjrzeć się różnym kształtom, w jakie można go formować. Wtedy będziemy w stanie ocenić, czy przejść do produkcji pilotażowej lub próbnej. Wszelkie nowe materiały, których używamy, muszą spełniać wysokie standardy jakości i bezpieczeństwa, jakie stosujemy w naszych istniejących produktach – dotyczy to również trwałości produktu”  – mówią przedstawiciele LEGO.

Komentarz