Największa elektrownia słoneczna w Polsce już działa. Powstała na terenie dawnej kopalni

Największa elektrownia słoneczna w Polsce już działa i produkuje czystą energię. Instalacja się w gminie Brudzew na terenie dawnej kopalni węgla brunatnego Adamów. Farma słoneczna jest jednym z etapów realizacji przejścia ZE PAK na produkcję czystej energii i odejścia od węgla brunatnego.

Farma fotowoltaiczna o mocy 70 MWp  została zrealizowana przez konsorcjum ESOLEO i PAK Serwis dla grupy ZE PAK. Jednym z odbiorców prądu będzie m.in. Grupa Polsat Plus.

– To jedna z największych w Polsce inwestycja w zieloną energię zrealizowana przez prywatny kapitał. Nasza nowoczesna i obecnie największa w Polsce elektrownia słoneczna to kolejny milowy krok w transformacji energetycznej zarówno ZEPAK, jak i całego regionu Wielkopolski. Chcemy, aby do 2030 roku PAK wytwarzał energię wyłącznie z odnawialnych źródeł – w tym m.in. ze słońca, wiatru i biomasy. Wkrótce uruchamiamy także w Koninie produkcję zielonego wodoru, który jest paliwem przyszłości – mówi Piotr Woźny, prezes ZE PAK SA.

Instalacja zajmuje ok. 100 ha terenu i składa się ze 155 554 modułów fotowoltaicznych o mocy 455 Wp każdy. Jeszcze niedawno był to obszar wykorzystywany przez Kopalnię Węgla Brunatnego Adamów do odkrywkowego wydobycia węgla brunatnego.

W budowie farmy uczestniczyli między innymi byli górnicy, którzy zostali przekwalifikowani i realizują kolejne projekty związane z energią odnawialną.

– Powiat Turecki i Brudzew – kilka lat temu teren kopalni węgla brunatnego, dzisiaj produkcja zielonej energii  – to realny symbol polskiej transformacji energetycznej. Dzięki inwestycji o wartości 163,8 mln zł netto –  zbudowanej całkowicie za prywatne pieniądze – zrekultywowany teren odzyskał wartość użytkową i jest przykładem jak realizować transformację energetyki w Polsce, włączając w to stworzenie nowych miejsc pracy dla osób odchodzących od pracy w górnictwie – dodaje Piotr Woźny, Prezes ZE PAK SA.

Czysta energia

Farma fotowoltaiczna w Brudzewie ma produkować rocznie ok. 68 188 MWh energii, co w odniesieniu do elektrowni na paliwa kopalne przełoży się na zmniejszenie emisji CO2 na poziomie 56,7 tysięcy ton CO2 rocznie.

W tym kontekście należy pamiętać, że obecne wysokie ceny energii to między innymi efekt gigantycznego wzrostu kosztów uprawnień do emisji CO2 – w ciągu ostatniego roku koszt emisji 1 tony CO2 wzrósł o 156% z 22,98 EURO za tonę do ok. 59 EURO.

Elektrownia w Brudzewie została uruchomiona dwa dni przed rozpoczęciem Szczytu Klimatycznego COP 26, zwanego „szczytem ostatniej szansy” dla świata na porozumienie w sprawie zatrzymania globalnego ocieplenia.

– Takie inwestycje pokazują, że przy porozumieniu wszystkich: biznesu, mieszkańców i samorządu, możemy ten wyścig na rzecz ochrony klimatu wygrać – podsumowuje Mariusz Klimczak, prezes ESOLEO.O.

 

 

Komentarz