Powstały wkładki, które mogą uratować stopy cukrzyków

Cukrzyca w szczególnoÅ›ci ta nieleczona może być powodem wielu nieodwracalnych powikÅ‚aÅ„. Jednym z problemów osób cierpiÄ…cych na tÄ™ chorobÄ™ jest tak zwany „zespół stopy cukrzycowej”. Jest to infekcja, owrzodzenie, destrukcja tkanek gÅ‚Ä™bokich, koÅ›ci, stawów, w poÅ‚Ä…czeniu z zaburzeniami lub zanikiem czucia w obrÄ™bie stóp, poniżej kostki. WystÄ™puje u 10-15% osób chorych i jest bardzo trudne do leczenia. Nowy wynalazek ma na celu uratować stopy cukrzyków. Nowy wynalazek ma na celu uratować stopy cukrzyków.

Cukrzyca to bardzo niebezpieczna i wyniszczająca choroba. Jej objawy nie są na tyle wyraźne, aby od razu wyłapać, że coś jest nie tak. Osoby z początkami cukrzycy typu 1 lub 2 często mają wzmożony apetyt i pragnienie, przy jednoczesnej utracie masy ciała, suchość w ustach, częste oddawanie moczu, ogólne osłabienie i drażliwość. Czyli na pierwszy rzut oka właściwie nic nadzwyczajnego, czego nie można byłoby przypisać gorszemu samopoczuciu lub przeziębieniu.

Jednak nieleczona cukrzyca może doprowadzić do katastrofalnych skutków, a w wyniku tego nawet do zgonu. Często w wyniku zaniedbania dochodzi do uszkodzenia nerwów w nogach i stopach (neuropatia cukrzycowa), przez co chory nie czuje w nich bólu, zimna ani ciepła — a stąd już niedaleko do tragedii. Dlatego też osoby cierpiące na cukrzycę nierzadko doświadczają nacięć, modzeli, nagniotków, odcisków i finalnie owrzodzenia stóp.

Takie sytuacje prowadzą często do amputacji całej stopy. W celu rozwiązanie tego problemu stworzono eksperymentalne wkładki, które w odpowiednim momencie przenoszą nacisk na stopach. Dwuwarstwowe urządzenia są opracowywane na Uniwersytecie Teksańskim w Arlington przez zespół kierowany przez Muthu Wijesundara.

Urządzenie wykorzystuje zintegrowane czujniki, dzięki czemu wkładki stale monitorują wzór obciążenia na spodzie stopy. Aby uniknąć przedłużonego nacisku w dowolnym obszarze, wkładki okresowo (i automatycznie) zmieniają ten wzór, selektywnie pompując płyn do lub z sieci komórek rozsianych po każdej jednostce. Technologia może zostać dostosowana do wagi użytkownika.

Wkładki opracowane przez naukowców świetnie sprawdzą się też podczas gojenia, gdy problemy ze stopami już wystąpiły. Można je zaprogramować w taki sposób, by niemal całkowicie odciążały ranną stopę.

Źródło: nbcdfw.com

Komentarz