Były szef Reddita chce zalesiać świat

Były prezes portalu Reddit , przedsiębiorca z Doliny Krzemowej oraz twórca kilku innych innowacyjnych firm uważa, że doświadczenia zdobyte w sektorze nowych technologii, mogą skutecznie pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi. Założył w tym celu firmę Terraformation, której zadaniem ma być przeciwdziałanie ocieplaniu się klimatu przez zalesianie na masową skalę.

Yishan Wong podkreśla, że większość start-upów, które zrodziły się w Krzemowej Dolinie i są teraz warte miliardy dolarów, zbudowane zostały na prostej zasadzie, polegającej na rozwijaniu i skalowaniu technologii, która wcześniej została przetestowana w praktyce. Te same zasady chciałby teraz wykorzystać w walce ze zmianami klimatycznymi.

Co proponuje?

Wong uważa, że należy unikać nowinek technologicznych. Choć są one najbardziej ekscytujące, na ogół trudno na nich polegać. Są niesprawdzone, pełne usterek, niedopracowanych szczegółów i niosą nieprzewidziane ryzyka. Aby rozwiązać  problem zmian klimatycznych w stosunkowo krótkim czasie,  lepiej jest się oprzeć na narzędziach sprawdzonych i łatwych do wdrożenia.

– Jestem inżynierem i uwielbiam nowe rozwiązania technologiczne  – tłumaczy Wong – ale tu nie ma czasu na testowanie nowych pomysłów i dodatkowe ryzyko. Potrzebujemy gotowej technologii. Taką „technologią” są drzewa, skutecznie absorbujące CO2 są i dostępne w wielu odmianach w każdym regionie świata.

Wprowadzenie nowego produktu na rynek trwa dekady. Dlatego trzeba się nastawić, że proces ratowania klimatu też zajmie dużo czasu i nie należy się zniechęcać, jeśli rezultaty nie pojawia się od razu. Dlatego, choć sadzenie drzew wydaje się strategią bardzo powolną, to nie jest to przeszkodą.

Nowe technologie w praktyce wcale nie działają szybciej. Począwszy od testów laboratoryjnych, poprzez dopracowanie produktu i wprowadzenie go na rynek, aż po uzyskanie właściwej skali – cały proces zajmuje dziesięciolecia.

Co więcej, można powiedzieć, że im technologia wymaga więcej czasu na jej rozwój, tym zmiana, która wywołuje  W przypadku najbardziej spektakularnego sukcesu technologicznego, jakim były to telefony komórkowe, zajęło to prawie pół wieku, zważywszy, że pierwszy taki telefon Motoroli pojawił się w 1973 r.

Podobnie było z panelami słonecznymi zastosowanymi po raz pierwszy w przestrzeni kosmicznej w połowie lat 80’. Las potrzebuje zaledwie 10-25 lat.

Trzecia zasada, jaką proponuje Wong brzmi: „warto automatyzować wszystko, co się da i budować analogie tam, gdzie to możliwej”.

Zmiany klimatyczne przerażają nas dziś z powodu skali zjawiska. Dlatego sprostać temu może tylko zalesianie prowadzone równolegle w różnych regionach, z uwzględnieniem lokalnych ekosystemów. Rozwój tego procesu oznacza decentralizację, różnorodność banków nasion, darmowe aplikacje i szkolenia, które umożliwią rozprzestrzenienie działania na całym świecie.

Komentarz